Rykowisko - Julia Halladin


Wydawnictwo: Zysk i S-ka

kryminał, sensacja, thriller

Data wydania: 2024-01-23

Liczba stron: 448

ISBN: 9788383351186


W Rogatym Lesie, jeśli raz zboczysz ze ścieżki, możesz zginąć bez śladu…

Podczas jednej z listopadowych nocy w otoczonej lasem Czarnej Górze nie wszystkim pisany będzie sen i wypoczynek. W starym internacie wybucha pożar. Na miejscu zostaje znalezione ciało mężczyzny, ale okazuje się, że to nie płomienie go zabiły. Zostaje wszczęte śledztwo.

Sprawą pożaru i morderstwa interesuje się nauczyciel i religioznawca Darek Moskal oraz dwie uczennice szkoły policealnej. Trop prowadzi do tajemniczych zaginięć sprzed lat i do słowiańskiej sekty. Kiedy ginie kolejna osoba, blady strach pada na wszystkich mieszkańców.

Świadkiem wydarzeń są czarne drzewa i góry majaczące na horyzoncie. Tutaj wszystko się zaczęło i tutaj wszystko się kończy. Pośród starych drzew niepokojącego Rogatego Lasu…"Rykowisko" Julii Halladin: Wpływ Czasu i Prawdy na Mroczną Opowieść

 

"Rykowisko" to książka, która zaprowadzi czytelnika w mroczne zakamarki polskiej prowincji, gdzie tajemnica splata się z historią, a przeszłość wciąż karmi teraźniejszość. Julia Halladin, poprzez swe pióro, buduje świat pełen grozy i niepewności, gdzie legendy przekazywane z pokolenia na pokolenie ożywają, prowadząc czytelnika przez labirynt wydarzeń, które stopniowo odkrywają prawdę zakrytą pod warstwami mitów i ludowych opowieści.

 

W centrum narracji znajduje się Czarna Góra, miejscowość otoczona mgłą tajemnicy i plotek. To miejsce, gdzie legendy rodzą się niczym dym z ogniska, a w których zawiłe historie splatają się z codziennością. Poprzez opis atmosfery tego miasteczka, Halladin umiejętnie buduje klimat klaustrofobicznej powieści kryminalnej, gdzie każdy z mieszkańców skrywa własne sekrety, a każdy zakręt drogi prowadzi do nowego zagadnienia.

 

Autorce udaje się wplatać wątki z przeszłości, które stopniowo odkrywają się przed czytelnikiem, jak układanka, której ostatnie kawałki zawsze pozostają na dnie. W "Rykowisku" śledzimy losy bohaterów z różnych okresów czasu, co nadaje narracji bogactwo i złożoność. Historie związane z mrocznymi legendami Czarnej Góry splatają się z wydarzeniami współczesnymi, tworząc wielowarstwową opowieść, która z każdą kolejną stroną staje się coraz bardziej intrygująca.

 

Jednym z najciekawszych aspektów książki jest jej ekscentryczny charakter. Halladin sięga po motywy z pogranicza fantastyki, wplatając wątki paranormalne i kultowe. W świecie "Rykowiska" zjawiska nadprzyrodzone stają się równie realne jak codzienne życie, co nadaje powieści niezwykły, psychodeliczny wymiar. Autorka odważnie eksploruje obszary ludzkich wierzeń, poddając analizie mechanizmy działania sekty i manipulacji, co sprawia, że książka staje się nie tylko opowieścią kryminalną, ale również studium ludzkiej psychiki i wiary.

 

Wątek tajemniczej sekty oraz mitologii słowiańskiej stanowi istotną część fabuły, dodając nie tylko głębi narracji, ale również dostarczając czytelnikowi nowych perspektyw na pojęcie prawdy i rzeczywistości. Poprzez opowieść o sekcie i jej wpływie na życie mieszkańców Czarnej Góry, Halladin ukazuje złożoność ludzkiej natury oraz jej skłonność do wierzenia w mity i legendy.

 

Język użyty przez autorkę pełen jest metafor i barwnych opisów, co sprawia, że czytelnik odnajduje się w mrocznym, klaustrofobicznym świecie powieści. Halladin wykorzystuje przyrodę jako narzędzie do budowania atmosfery, co nadaje narracji niepowtarzalny klimat grozy i niepokoju.

 

Jednym z niewielkich mankamentów książki może być lekka dezorientacja czytelnika spowodowana nielinearną narracją i brakiem jednoznacznych wskazówek co do daty i czasu wydarzeń. Niemniej jednak, ta niedoskonałość może być również interpretowana jako zabieg celowy, mający na celu zwiększenie napięcia i tajemniczości.

 

W "Rykowisku" Julia Halladin stworzyła opowieść, która nie tylko porusza tematykę kryminalną, ale również analizuje ludzką psychikę, wierzenia i złożoność rzeczywistości. To książka, która wciąga czytelnika od pierwszych stron i trzyma go w napięciu aż do samego końca. Dzięki bogatej fabule, ekscentrycznej atmosferze i wyrazistej kreacji bohaterów, "Rykowisko" staje się jednym z najbardziej porywających debiutów literackich roku 2024.

 

Moja ocena: 7/10


Brak komentarzy: