Książki kucharskie kojarzą się głównie z przepisami na różne dania, z odtwarzaniem znanych już potraw, a rzadziej z nauką kulinariów. I w tę lukę wkracza "Salt Fat Acid Heat", książka zawierająca nie tylko przepisy kulinarne, ale właśnie głównie solidną i przystępnie przekazaną dawka wiedzy - podstaw gotowania, a także wskazówek dla kucharzy amatorów. Publikacja ta powstała z prostej przyczyny -  autorka chciała się w niej podzielić wymyśloną, a może raczej zebraną i zbadaną przez siebie teorią dotyczącą tytułowych czterech składników.


Publikacja ta składa się z dwóch głównych części: teorii o tytułowych czterech składnikach oraz przepisów i zaleceń. W części teoretycznej autorka opowiada o swoich doświadczeniach i spostrzeżeniach, którego doprowadziły do tego, że postanowiła opisać teorię czterech składników, następnie rozwija ją, poświęcając każdemu z nich jeden spory rozdział. Pojawiają się więc rozdziały o soli, o tłuszczu, kwasie i cieple (obróbce cieplnej). Dodatkowo każdy rozdział wzbogacony jest o różne naukowe wytłumaczenia, dzięki czemu można zrozumieć np. dlaczego ważne jest dodanie soli do mięsa dużo wcześniej, a nie na ostatnią chwilę przed poddaniem go obróbce cieplnej.

Każdemu z czterech składników autorka poświęciła naprawdę sporo uwagi, wyjaśniła dokładnie jego zastosowanie, pokazała jego rodzaje i właściwości, a także opowiedziała o swoich własnych doświadczeniach z poznawaniem i wykorzystaniem tegoż składnika. Spodobały mi się zwłaszcza te momenty, kiedy autorka wspominała o swoich małych i tych nieco większych kuchennych wpadkach i wypadkach. Dzięki temu te rozdziały nie są nudne, czy przesadnie teoretyczne, ale takie życiowe, wzbogacone o osobiste doświadczenia Samin Nosrat, na których każdy z czytelników może również się czegoś nauczyć.

Nie jest to książka, którą się czyta od deski do deski. Powiedziałabym, że warto ją sobie dawkować i po kolei przyswajać wiedzę, np. korzystając z zaproponowanych przez autorkę przepisów - takich małych lekcji gotowania, które pomogą w wykorzystaniu w codziennym życiu wiedzy z pierwszej części książki. Druga część tej publikacji to bowiem taki mały zbiór receptur kulinarnych i porad odnośnie gotowania.

Przepisy te są może mało odkrywcze, stanowią raczej taką bazę do dalszych eksperymentów. Bo właściwie do tego zachęca autorka - żeby nie bezmyślnie odtwarzać, a kombinować, eksperymentować w kuchni, żeby korzystając z zasady czterech składników samemu komponować dania i tworzyć własne potrawy. Bo czy nie o to w gotowaniu chodzi - żeby samemu odkrywać nowe smaki i zarazem dzielić się nimi z innymi? Mam tylko takie małe zastrzeżenie, że w przepisach autorka stosuje czasami składniki niekoniecznie dostępne w naszym kraju, co mogę jednak zrozumieć, bo pochodzi ona z trochę innej części świata.

Na końcu książki znajdują się także przykładowe jadłospisy na różne okazje, a także króciutki spis szefów kuchni oraz lektur pomagających w dalszych poszukiwaniach nowych smaków i poszerzaniu wiedzy i umiejętności kulinarnych. Publikacja ta posiada też dość bogaty indeks, który jest pomocą w odnajdywaniu interesujących fragmentów książki. Przyda się zwłaszcza kiedy czytelnik chce wrócić do tej publikacji, żeby coś sobie przypomnieć, czy przyswoić. Poza tym, ciekawe, barwne ilustracje wzbogacają wywody autorki (np. poprzez tabele i różne wykresy porządkujące wiedzę), ale też dodają książce walorów estetycznych. Ogólnie całe wydanie jest schludne, ładne i zwracające uwagę. Już samą przyjemność sprawia oglądanie tej książki, a co dopiero lektura...

Dowiedziałam się z tej książki wielu nowych rzeczy, uporządkowałam swoją wiedzę w zakresie gotowania, ale też ta czytanie jej było dla mnie po prostu taką przyjemną rozrywką. Jest to bowiem książka, którą czyta się szybko i zainteresowaniem, może dlatego, że autorka ma taki fajny, bezpretensjonalny styl, nieco gawędziarski, tak jakby sobie rozmawiała z czytelnikiem, czy specjalnie dla niego prowadziła lekcje gotowania.

"Salt Fat Acid Heat. Cztery składniki" to świetna publikacja dla amatorów w dziedzinie kulinariów, bowiem w prosty i przyjemny sposób przekazuje podstawową wiedzę dotyczącą gotowania, a także zachęca do własnych ćwiczeń i eksperymentów w tej dziedzinie. Dla osób nieco zaawansowanych może być z kolei takim fajnym uporządkowaniem wiedzy, czy możliwością poćwiczenia fundamentalnych umiejętności w zakresie przygotowania potraw. Bardzo polecam!

Tytuł: "Salt Fat Acid Heat. Cztery składniki"
Tytuł oryginału: "Salt, Fat, Acid, Heat: Mastering the Elements of Good Cooking"
Autor: Samin Nosrat
Tłumaczenie: Katarzyna Kmieć-Krzewniak
Data wydania: 2020-02-26
Liczba stron: 488
Wydawca: Znak Literanova
ISBN: 978-83-240-7037-4

Autorka recenzji: Aga

Książkę można nabyć m.in. w księgarni Gandalf.

Brak komentarzy: