Tytuł: Rasizm i nietolerancja. NIE!
Tytuł oryginału: Intolerance et racisme. NON!
Tekst: Florence Dutheil
Ilustracje: Henri Fellner
Tłumaczenie: Joanna Woyciechowska
Premiera: 2020-03-17
Wydawnictwo: Muchomor
ISBN: 978-83-65650-35-1

Miniporadnik Rasizm i nietolerancja. NIE! jest drugą (po książce Zły dotyk. NIE!) pozycją poruszającą tematy światopoglądowe, szacunku, świadomego podejścia do bycia ciekawym, różnorodnym emocjom towarzyszącym poznawaniu nowego. Autorzy, Florence Dutheil i Henri Fellner, przedstawili swoją autorską propozycję jak postrzegać zagadnienie rasizmu i nietolerancji. Lektura pomaga również zrozumieć czym są wspomniane zagadnienia, jakie są ich korzenie i konsekwencje. Publikacja podkreśla i promuje uniwersalne wartości, przede wszystkim, że każdy jest równy i ma te same prawa.

W miniporadniku znajdziemy wytłumaczenie odmienności innych - przecież ludzie są różni - niby prawda, ale jak trudno jest niektórym ją pojąć i zrozumieć. Każdy jest inny i należy mu się szacunek, nie powinniśmy oceniać tego, czego się boimy. Wszyscy musimy uczyć się akceptacji drugiego człowieka, jego odmienności, ale też i wyjątkowości. Doskonale wiemy, że sami jesteśmy źródłem wiedzy i doświadczeń, i to jest piękne, że w wyniku wzajemnej wymiany możemy się od siebie tak dużo nauczyć - chociażby nauka języka obcego.

Publikacja wskazuje dokładnie skąd się bierze rasizm i nietolerancja. "Rasizm to odrzucanie jakiejś osoby, której się w ogóle nie zna, tylko dlatego, że ma inny kolor skóry, pochodzenie, religię czy sposób życia" - czytamy na ostatnich stronach. Podsumowaniem książki jest myśl, że dobrze jest się różnić, a bycie ciekawym, otwartym i tolerancyjnym tylko pomaga lepiej żyć razem.

Ze słusznego założenia wychodzą autorzy książki - że gdybyśmy byli wszyscy jednakowi to byłby istny koszmar, dlatego też nasze naturalne różnice są czymś normalnym. Jesteśmy inni pod wieloma względami. Przede wszystkim, różnimy się wyglądem - możemy być starzy, czarnoskórzy, skośnoocy, niscy czy biali. Następnie, różnimy się charakterem - możemy być nieśmiali, złośnicy, czy łagodni. Co więcej, wyróżnia nas również religia. Te wszystkie różnice sprawiają, że jesteśmy niepowtarzalni i wyjątkowi.

Dowiadujemy się również, że wszystkie te wyżej wspomniane różnice między ludźmi mogą zadziwiać, przyciągać nas, budzić pozytywne emocje, ale z drugiej stronie mogą być odbierane przez nas negatywnie - wytrącać z równowagi, czy niepokoić. Następnie autorzy zachęcają czytelnika, żeby się zastanowił, co właściwie możemy z tym wszystkim zrobić, jak możemy rozpoznać nietolerancję, jak reagować. Na sam koniec zostało przedstawionych sześć sytuacji, w których możemy się znaleźć na co dzień - zdziwienie, zakłopotanie, agresja, ignorancja, nieufność, czy nienawiść. Wszystkie potencjalne sytuacje zostały dokładnie omówione oraz zakończone trafnym podsumowaniem - co zrobić żeby dobrze żyć z innymi. Zostało wskazane i podkreślone, że aby dobrze żyć z innymi powinno się: być ciekawym, otwartym, sprawiedliwym, zastanawiać się, tolerancyjnym, reagować.

Dodatkowym atutem jest prosta szata graficzna i zrozumiałe, przystępne również dla najmłodszych, słownictwo. Dzięki temu, młodzi czytelnicy potrafiący czytać mogą w nieskrępowany sposób korzystać z lektury. Uwagę czytelnika zwracają różnorodne rysunki, których celem jest nie tylko przybliżenie, zobrazowanie problemu, ale i urozmaicenie omawianego zagadnienia. Co więcej, to właśnie dzięki nim publikacja może zainteresować wielu młodych czytelników.

Po namyśle i analizie tekstu dochodzę do wniosku, że z książki powinni również skorzystać ksenofobiczni dorośli, może kiedy brakuje już nam argumentów w rozmowie z osobą reprezentującą rasistowskie poglądy, łatwiej byłoby po prostu zaprezentować wspomnianą lekturę. Myślę, że jeśli dziecko jest docelowym odbiorcą książki, to dorosły tym bardziej.

Książka jest ciekawą propozycją dla wszystkich, którzy interesują się tematem rasizmu, potrzebują wskazówki, jak kompetentnie i bez oceniania rozpocząć rozmowę na interesujący nas temat. W szczególności jest skierowana do rodziców, nauczycieli i wychowawców, jako kompleksowa i wiarygodna podstawa do rozpoczęcia rozmowy o rasizmie w domu, czy w szkole. Świetnym uzupełnieniem rozpoczętych rozmów o poruszanych zagadnieniach może być obchodzenie 21 marca Międzynarodowego Dnia Walki z Rasizmem i Nietolerancją. Pamiętajmy - "żeby dobrze żyć z innymi, trzeba być otwartym i tolerancyjnym". Widzę potencjał i szansę w tej książce.


Autorka receznji: Agnieszka Janiak

Brak komentarzy: