Tytuł: Ludzkie sprawy. Pyta i odpowiada Wiktor Osiatyński

Autor: Wiktor Osiatyński

Data wydania: 2020-05-08

Wydawca: Agora

ISBN: 9788326833076

„Ludzkie sprawy” są zbiorem wywiadów, które przeprowadza dla radia Tok FM Wiktor Osiatyński. Książka ma dwojaką rolę. Z jednej strony ukazuje przepytywanego, a z drugiej odsłania portret pytającego. Na publikację składa się dwanaście rozmów z gośćmi oraz trzy, w których to na pytania odpowiada sam Osiatyński.

 

Wśród wywiadów znajdują się i te bardziej naukowo skomplikowane i prostsze w odbiorze. Zadbano o zróżnicowany dobór rozmówców. Te zapisane rozmowy z radiowego cyklu „Zrozumieć świat” często powodowane są wydaną przez daną osobę książką, która staje się pretekstem do spotkania, często też Profesor zapraszał znane osobistości z dziedziny psychologii.

 

Książkę otwiera osobisty wstęp żony Osiatyńskiego. Pierwsze rozmowy zaś są z naukowcami: Marią Jarymowicz o psychologii altruizmu, ze znanym terapeutą, Jackiem Santorskim o nadawaniu sensu życiu, z Wiesławem Łukaszewskim o potrzebach samokontroli i sensie pracy. Te trzy rozmowy są przeprowadzone z czynnymi wykładowcami, szkolącym studentów w dziedzinie psychologii.

 

Następnie książka troszkę rozluźnia klimat w wywiadach z Miką Dunin (pretekstem do spotkania jest Jej publikacja „Antyporadnik. Jak stracić męża, żonę i inne ważne osoby”), z Agatą Tuszyńską (autorką ponad dwudziestu książek), z Justyną Kopińską (autorką reportaży, nagrodzoną wielokrotnie, m.in. European Press Prize), czy wreszcie Pauliną Młynarską (po publikacji Jej „Poradnika-odradnika. Na błędach”).

 

Dodać należy, że rozmowa z Młynarską jest w moim odczuciu tą najlżejsza z całego wydania, z Kopińską zaś zainteresowała mnie najbardziej, ze względu na fakt, że redaktorka śledcza za swój konik uważa więzienia, komisariaty, szpitale psychiatryczne, ośrodki wychowawcze i wszelkie pogwałcenia praw człowieka, z jakimi można się na nich spotkać. Jest to drobny, kryminalny akcent w „Ludzkich sprawach”.

 

Później mamy rozmowę z Haliną Bortnowską o kształtowaniu młodych i trudnym temacie starości, ze Zbigniewem Szawarskim o trosce o życie i umieranie, z Marią Barcikowską - niezwykle ciekawą i edukującą - otępieniu w chorobie Alzheimera (wygląda ona trochę jak wylewanie żalu na polską służbę zdrowia, która nie jest przygotowana do zadań, jakie przed nią stają), z Eustachym Rylskim o dobrym smutku, by wreszcie dojść do najbardziej wzruszającej i zmuszającej do refleksji, o chorobie i poczuciu istnienia z Tomaszem Łubieńskim.

 

Warto wspomnieć, że panowie spotykają się, gdy obaj już są zaawansowani w swej chorobie. Osiatyńskiego atakuje mocno rak z przerzutami, zaś Łubieński zmaga się z Parkinsonem. Profesor i himalaista, obydwu choroby odbierają największe przyjemności życia. Ten wywiad jest niejako spotkaniem dwójki przyjaciół, którzy niekiedy muszą się zdrzemnąć w środku dnia, jednak nadal walczą o każdy dzień i wzruszają się małymi rzeczami, doceniają je. Wywiad ten, mimo że smutny, jest zarazem tym najpiękniejszym z całej książki, w mojej opinii.

 

Publikację zamykają wywiad z żoną Profesora oraz dwie rozmowy z Osiatyńskim, które przeprowadziła Dorota Wodecka. Pod koniec zaglądamy więc jeszcze głębiej w życie osobiste i umysł człowieka wybitnego, który nie tylko umiał słuchać, lecz przede wszystkim potrafił zadawać odpowiednie pytania. Nie jest to lektura lekka, wymaga skupienia i wytężenia umysłu, wiele jednak czytelnikowi ofiarowuje. Nie zapominajmy też o najpopularniejszym cytacie z Profesora: „Najważniejsze to rano wstać i odpieprzyć się od siebie”. Trudne doświadczenia, choroba, przewartościowują nasze punkty widzenia. Warto więc niejako spotkać się z tymi, którzy „wiedzą więcej” i takim właśnie spotkaniem jest książka „Ludzkie sprawy”.

Zrecenzowała: Maria Piękoś

Źródło okładki: Agora

 

Brak komentarzy: