Tytuł: Mąż zastępczy Autor: JOANNA M.CHMIELEWSKA Liczba stron:285 Wydawca: MG ISBN:978-83-7779-617-7


Piotr zderza się z asteroidą, nie dosłownie, ale do czego innego porównać porzucenie przez ukochaną żonę.? Gdy Piotr planował wycieczkę rowerową - Karoliną pakowała walizki. Gdy Piotr wyszedł z pracy wcześniej aby całe popołudnie spędzić z żoną - ona chciała się wyprowadzić jak najszybciej – byle by nie musieć patrzeć mu w oczy. Czy Piotr się jeszcze podniesie po tej życiowej porażce? Czy będzie chciał odzyskać byłą żonę, a może poznać nową? Przede wszystkim kim jest mąż zastępczy i jakie usługi ma w ofercie? Joanna M. Chmielewska serdecznie zaprasza na miłe popołudnie z „MĘŻEM ZASTĘPCZYM”!Joanna M. Chmielewska jest pedagogiem i ma na swoim koncie książki zarówno dla dzieci jak i dorosłych. „Mąż zastępczy” to już kolejna jej powieść i mam szczerą nadzieję na kontynuację perypetii Piotra i jego zleceniodawczyń i zleceniodawców. Co możemy powiedzieć o „mężu zastępczym”? Jest solidną dawka dobrego humory, jest też lekki styl, dzięki któremu czyta się miło i wyjątkowo przyjemnie. Niemniej jednak gdzieś w tle, majaczą ludzkie tragedie. Piotra zostawiła żona, którą bardzo kochał. Sam często jest proszony o pomoc przez samotną i nieco zgorzkniałą starszą wdowę. Pojawiają się rozbite rodziny, zdrady, patologia i samotność. Ale to wszystko nie dobija, a raczej daje nadzieję i pokazuje świat takim jaki jest, a nie całkiem wymyślony, nierealny i idealny. W dodatku powieść niesie ze sobą mnóstwo ciekawych informacji sprytnie wplecionych w fabułę:

„- To jeszcze panu powiem, że właściciele kotów są zdrowsi- mają niższy poziom trójglicerydów i cholesterolu, mniejsze jest ryzyko miażdżycy, zakrzepicy i zawału. Głaskanie która przynosi ulgę w reumatyzmie, a poza tym kot wyczuwa bolące miejsca, kładzie się tam i łagodzi ból. I to nie są żadne wymysły, badania naukowe tak wykazały.”

Mamy tez bohaterów całkiem porządnych. Główny to Piotr, próbujący się pozbierać po stracie żony, walczący o poznanie i odnalezienie siebie. Bardzo fajne jest to, że Autorka nie zrobiła z bohatera ciepłej kluchy, nieupieczonej bułki czy zwyczajnej życiowej pierdoły! Piotr jest sprytny, pomysłowy i całkiem odważny, bardzo dobry z niego człowiek i mieć takiego sąsiada to naprawdę skarb! W dodatku jest bardzo ludzki ma swoje uczucia i emocje potrafi być zawzięty uparty i nawet złośliwy co nie do końca wychodzi mu na dobre. Do tego mamy szereg różnych postaci kobiet. Jedne bardziej przyjemne drugie mniej, inne zyskują, gdy da się im odrobinę dobra i uwagi. Są starsze i młodsze jedne zainteresowane Piotrem inne wprost przeciwnie. Jednak w całym tym kociołku różnych bohaterów (bo nie brakuje kreacji dziecięcych) wszystko do siebie pasuje, tworząc jeden niepowtarzalny smak.

Smaczku dodają pewne tajemnicze telefony, kto dzwoni? Po co dzwoni i wymyśla co rusz coraz głupsze, ale przezabawne historie? Czy Piotra podejrzenia okażą się słuszne? Naprawdę warto przeczytać nie tylko po to by poznać odpowiedzi na powyższe pytania.

Podsumowując Chmielewska daje nam dosłownie wszystko! Humor, zagadkę, nieoklepaną fabułę, interesujących bohaterów a przede wszytskim nadzieję i odwagę na życie po swojemu.


Natalia Sękara

#wydawnictwomg

Brak komentarzy: