Pastwa - Agnieszka Jeż

Wydawnictwo: Wydawnictwo Luna

Cykl: Sprawy Soni Kranz (tom 2)

Data wydania: 2024-03-27

Liczba stron: 336

ISBN: 9788367996273


Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Szybko się okazuje, że nie był ideałem. Zmieniając stan cywilny, nie zmienił kawalerskich przyzwyczajeń. Wybrał wolność? Może dosięgnął go gniew kochanki lub zemsta nowo poślubionej żony? Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia.

Komisarz Sonia Kranz szuka śladów i motywów. Dolny Śląsk wciąga ją coraz mocniej – zawodowo i prywatnie.
Kryminalny świat Sonii Kranz, zapoczątkowany "Pomrokiem", nabiera coraz bardziej gęstego mroku w drugim tomie serii zatytułowanym "Pastwa". Autorka, Agnieszka Jeż, nie tylko kontynuuje misternie budowany klimat prowincjonalnej tajemnicy, lecz także wplata wątki obyczajowe, tworząc niezwykle fascynującą mozaikę powieści kryminalnej.

 

Fabuła rozwija się w malowniczym, ale pełnym ukrytych zagrożeń Mieroszowie na Dolnym Śląsku. Zaginięcie mężczyzny w trakcie własnego wesela staje się zapalnikiem do odkrycia mrocznych tajemnic ukrytych pod pozornie spokojną powierzchnią miasteczka. Sonia Kranz, nasza nieustraszona protagonistka, wkracza w wir śledztwa, które prowadzi czytelnika przez labirynt emocji i podejrzeń.

 

Jednym z najmocniejszych punktów książki są toksyczne relacje Sonii z matką oraz jej wewnętrzna walka między pragnieniem godnego traktowania byłego męża a gniewem, który w niej tli się po jego odejściu. Autorka oddaje te emocje z ogromną empatią, sprawiając, że czytelnik nie może się nie identyfikować z bohaterką.

 

Dodatkową warstwą fabularną jest symboliczne znaczenie psa na okładce, który stanowi jedno z wielu ogniw, przywiązując Sonię do miasteczka i dając nadzieję na nowy początek. Jednak nawet w tak idyllicznym miejscu jak Mieroszów, domy mogą skrywać mroczne sekrety, a przeszłość regionu ma wpływ na teraźniejszość, co sprawia, że rozwiązanie zagadki staje się jeszcze bardziej palącym tematem.

 

Jeż błyskotliwie łączy literacką fikcję z autentycznymi incydentami, tworząc przestrzeń fabularną zanurzoną w realnych emocjach. Jej styl prowadzenia śledztwa jest niezwykle przekonujący, a kompilacja zawiłych wątków policyjnych z życiem prywatnym Sonii sprawia, że powieść nie traci tempa ani autentyczności.

 

"Pastwa" to nie tylko kryminał, ale także literackie świadectwo o rodzinnych krzywdach, cierpieniach i urazach. Autorka odważnie eksploruje różne aspekty ludzkiej psychiki, nie unikając trudnych tematów, co sprawia, że jej książka staje się niezwykle angażująca i poruszająca.

 

Podsumowując, "Pastwa" Agnieszki Jeż to niezwykle wciągająca kontynuacja serii kryminalnej z Sonią Kranz. Misternie skonstruowana fabuła, głębokie psychologiczne portrety postaci oraz atmosfera tajemnicy i zagrożenia sprawiają, że ta powieść z pewnością zauroczy wszystkich miłośników gatunku.

Moja ocena: 9/10

 


Brak komentarzy: