Lista sędziego - John Grisham


Wydawnictwo: Albatros

Cykl: Lacy Stoltz (tom 2)

kryminał, sensacja, thriller

Tytuł oryginału: The Judge's List

Data wydania: 2024-02-28

Liczba stron: 416

ISBN: 9788383610795


Thriller prawniczy i kryminał – z przewagą tego drugiego.

Sędziowie są po to, by wymierzać sprawiedliwość, a nie po to, by dokonywać egzekucji. Okazuje się jednak, że można to świetnie połączyć.

Trzy lata wcześniej Lacy Stoltz, prawniczka zatrudniona w instytucji zajmującej się etyką zawodową sędziów ze stanu Floryda, odniosła ogromny sukces, ujawniając skorumpowaną sędzię, która otrzymywała milionowe łapówki od przestępczego syndykatu. Teraz, po trzech latach zajmowania się głównie papierkową robotą, nie mając żadnych poważnych wyzwań, Lacy umiera z nudów i jest gotowa na zmianę w życiu. Dopóki nie pojawia się tajemnicza kobieta i nie wyjawia jej szokujących informacji.

Jeri Crosby – a przynajmniej tak się przedstawia – od dwudziestu lat próbuje na własną rękę znaleźć zabójcę ojca, emerytowanego profesora prawa konstytucyjnego, bo policja szybko zamknęła dochodzenie, a FBI wykazało małe zainteresowanie tą sprawą. Po wielu wysiłkach Jeri udaje się trafić na trop zabójcy. Obsesyjnie szukając dalej, odkrywa, że jej ojciec nie był jedyną ofiarą sprawcy. Nie zdoła mu jednak nic udowodnić, bo nie ma do czynienia z pospolitym przestępcą, lecz z florydzkim sędzią.

Ross Bannick, sędzia sądu okręgowego, cieszy się powszechnym poważaniem, jest bogaty, zna się na kryminalistyce, procedurach policyjnych, a przede wszystkim na prawie. Ma więc wszystkie atrybuty, które powinny mu pozwolić realizować zbrodniczą zemstę – skreślać z listy kolejne osoby, które w jakiś sposób mu się naraziły – i pozostać bezkarnym.

I prawdopodobnie mógłby cieszyć się dalej nieposzlakowaną opinią, gdyby nie dwie kobiety, które zagięły na niego parol.

Powieść z cyklu z Lacy Stoltz, prawniczką z Florydy, którą czytelnicy poznali w Demaskatorze.
John Grisham, jedna z najbardziej znanych postaci literackiego świata, powraca z kolejną pasjonującą powieścią – "Lista Sędziego". Dla wielu czytelników nazwisko Grishama jest synonimem doskonałych thrillerów prawniczych, jednak tym razem autor zaskakuje swą odmiennością od ustalonego schematu. "Lista Sędziego" to opowieść, która wciąga od pierwszej strony, prowadząc czytelnika przez labirynt emocji, napięcia i nieoczekiwanych zwrotów akcji.

 

Główną bohaterką powieści jest Lacy Stoltz, pracownica departamentu zajmującego się weryfikowaniem skarg na florydzkich sędziów. Jej rutynowa praca zostaje wywrócona do góry nogami, gdy tajemnicza kobieta stawia oskarżenie pod adresem jednego z sędziów, posądzając go o serię morderstw. Lacy wraz z zespołem rozpoczyna śledztwo, które prowadzi ich przez labirynt polityki, korupcji i zdrady. Akcja powieści rozwija się dynamicznie, pełna jest niespodziewanych zwrotów i zaskakujących momentów, które trzymają czytelnika w nieustannym napięciu.

 

Grisham znany jest z umiejętności wzbudzania emocji i utrzymywania czytelnika w ciągłym stanie zainteresowania, a "Lista Sędziego" jest tego doskonałym przykładem. Autor zgrabnie miesza elementy thrillera z kryminałem psychologicznym, co nadaje powieści charakterystyczny, niepowtarzalny klimat. Pomimo tego, że czytelnik od samego początku zna nazwiska ofiar i tożsamość sprawcy, to śledzenie złożonych relacji między bohaterami oraz emocjonująca gra pomiędzy przedstawicielami prawa a mordercą sprawia, że lektura jest niezwykle porywająca i trzymająca w napięciu.

 

Niezwykle silnym atutem powieści są doskonale wykreowane postaci. Lacy Stoltz, główna bohaterka, oraz pozostałe postacie pierwszoplanowe są przedstawione w sposób wiarygodny i pełen życia. Ich motywacje, intencje oraz psychologiczna głębia sprawiają, że czytelnik ma wrażenie, jakby obserwował prawdziwych ludzi, a nie fikcyjnych bohaterów. To właśnie dzięki starannemu opracowaniu postaci powieść nabiera autentyczności i wiarygodności.

 

"Lista Sędziego" to nie tylko wciągająca opowieść, ale również refleksja nad naturą sprawiedliwości, korupcją i moralnością. Grisham zręcznie porusza te tematy, stawiając pytania o granice systemu prawno-sądowego i etykę zawodu prawniczego. Jednocześnie, poprzez wartką akcję i wartką narrację, udowadnia, że literatura sensacyjna nadal ma wiele do zaoferowania i potrafi zaskakiwać czytelników.

 

Podsumowując, "Lista Sędziego" to znakomita powieść, która zasługuje na uwagę wszystkich miłośników gatunku. Choć może nie być to najwybitniejsze dzieło Grishama, to z pewnością należy do jego udanych i ciekawie skonstruowanych książek. Dynamiczna akcja, wyraziste postacie i nieprzewidywalny przebieg wydarzeń sprawiają, że lektura tej powieści to prawdziwa przyjemność. Dla fanów autora i dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z jego twórczością, "Lista Sędziego" stanowi doskonałą propozycję, godną polecenia.

Moja ocena: 8/10


Brak komentarzy: