Amantes - Katarzyna Grzegrzółka


Wydawnictwo: Novae Res

Cykl: Komisarz Jan Bury (tom 3)

Data wydania: 2024-01-17

Liczba stron: 390

ISBN: 9788383138787


Rodzina Domańskich zostaje brutalnie zamordowana we własnym domu. Nie ma żadnych świadków zdarzenia, jest za to mnóstwo krwi i tajemnicze znaki na ścianach mieszkania. Śledztwem zajmuje się komisarz Jan Bury wraz ze swoją ekipą, do której przynależy Franek Staniszewski. Młody, bo taki jest jego pseudonim, dopiero wraca do pracy po podróży poślubnej i nie spodziewa się nadchodzącej katastrofy.

Pewnego dnia przychodzi do domu i nie zastaje w nim swojej żony. Czuje niepokój, a jego obawy się sprawdzają, gdy niespodziewanie otrzymuje wiadomość z nieznanego numeru. Okazuje się, że Agnieszka została porwana, a jedyną szansą na jej odzyskanie jest relacjonowanie postępów w śledztwie dotyczącym rodziny Domańskich.

Przerażony mężczyzna postanawia grać na zwłokę, jednak pojawiają się kolejne ofiary, a porywacz zaczyna tracić cierpliwość. Ulice miasta spływają krwią i nikt nie może czuć się bezpiecznie…"Amantes" to kryminał, który potrafi zaskoczyć czytelnika nie tylko intrygującą fabułą, ale także głębią psychologiczną przedstawionych postaci. Autorka, Katarzyna Grzegrzółka, potrafi budować napięcie, prowadząc czytelnika przez pełen zwrotów akcji świat zbrodni i tajemnic. Jednakże, choć książka wciąga od pierwszych stron, nie jest pozbawiona pewnych mankamentów.

Jednym z najbardziej interesujących aspektów tej powieści są jej bohaterowie. Grzegrzółka zadbała o to, aby każda postać była dobrze wykreowana i miała swoją własną historię, traumy oraz motywacje. Poprzez liczne opisy, czytelnik ma okazję poznać życie każdej osoby z książki, co prowadzi do zmiany perspektywy czytelnika na ich temat. To, co początkowo mogło wydawać się kontrowersyjne, poznając traumy i motywacje bohaterów, staje się zrozumiałe i nawet godne podziwu.

Jednakże, ilość opisów może być przytłaczająca dla niektórych czytelników. Przed przejściem do konkretnej sytuacji, autorka szczegółowo opisuje życie każdej postaci, co może spowolnić tempo narracji i utrudnić utrzymanie uwagi czytelnika. Ponadto, brak dialogów w niektórych momentach może sprawić, że czytelnikowi będzie trudniej zrozumieć motywacje bohaterów, co wpływa na odczucie niepokoju czy stresu.

Mimo pewnych mankamentów, "Amantes" oferuje czytelnikowi fascynującą podróż przez świat kryminalnych zagadek. Grzegrzółka umiejętnie łączy elementy napięcia z głębszymi refleksjami nad psychiką ludzką i motywacjami. Wątek szantażu oraz konflikt moralny głównego bohatera dodają powieści dodatkowej głębi. Ponadto, nie brakuje w niej dramatycznych zwrotów akcji, które trzymają czytelnika w napięciu do ostatniej strony.

 Podsumowując, "Amantes" to lektura godna polecenia dla miłośników kryminałów poszukujących czegoś więcej niż tylko typowe zagadki kryminalne. Mimo pewnych niedociągnięć, książka wciąga i zaskakuje, zostawiając czytelnika z niepohamowaną chęcią sięgnięcia po kolejne dzieła Katarzyny Grzegrzółki.

Moja ocena: 7/10


Brak komentarzy: