Wilde to tytułowy chłopiec z lasu. Przed trzydziestu laty został znaleziony przez policję w Stanowym Parku Krajobrazowym Ramapo Mountain. Nikt nie wiedział jednak skąd ten chłopiec się tam wziął i jak przetrwał w dziczy, bowiem w tamtym czasie nie było żadnych zgłoszeń o zaginięciu dziecka. Tajemnica jego pochodzenia ciągnie się za nim przez całe życie, powodując, że jest znaną w okolicy postacią. Każdy wie kim jest chłopiec z lasu. Kiedy jedna z uczennic okolicznej szkoły znika bez śladu, ważna dla Wilde osoba prosi go, żeby pomógł ją znaleźć. Mężczyzna zgadza się, bo dziewczyna, podobnie jak on, była outsiderką, na dodatek była nękana w szkole. Kiedy jednak zagłębia się w tę sprawę, trafia w sam środek intryg na skalę kraju...Książki Harlana Cobena albo się bardzo lubi albo... niekoniecznie. Nie jest to twórca ambitny, dotykający swoimi słowami najgłębszych zakamarków duszy, a raczej pisarz rozrywkowy, nastawiony na zapewnienie swojemu czytelnikowi dobrej zabawy. I w tym spełnia się całkowicie, bo w swoich powieściach serwuje wartką akcję, pełną tajemnic i zakamarków, opisaną prosto i z dość specyficznym humorem. I chociaż lubi czasem powielać swoje rozwiązania fabularne, to jego książki czyta się z dużą przyjemnością. I tak jest też w przypadku najnowszej historii autora.

Tym razem Coben wprowadza głównego bohatera o tyleż interesującego, o ile mało o nim wiemy. Tytułowy chłopak z lasu, Wilde to postać nietuzinkowa - ma tajemniczą przeszłość, jest inteligentnym samotnikiem, żyjącym w lesie, ale potrafiącym całkiem dobrze funkcjonować z "normalnymi" ludźmi. Nikt nie wie skąd on się tak naprawdę wziął, on sam nie ma pojęcia o swoim pochodzeniu, ale może się okazać, że w sprawie, której się podjął, jego tajemnicza przeszłość może być zaletą.

W tej powieści, jak zwykle zresztą, autor fascynująco zamieszał w głowach czytelników, zaskakując i misternie plotąc akcję z wielu ciekawych i z pozoru niepasujących do siebie wątków. Coben jest mistrzem w tym plątaniu, tak samo jak w specyficznym stylu, pełnym ironicznych, czasem wręcz sarkastycznych wypowiedzi bohaterów i momentami zabawnych dialogów. Lubi też puszczać oko do stałych czytelników, więc i tu można znaleźć pewnego rodzaju nawiązania do jego pozostałych książek.

Podoba mi się też, że w tej historii pojawiają się postacie z innych powieści Cobena, dzięki czemu można powiedzieć, że autor tworzy takie swoje małe uniwersum. Najbardziej widać to na przykładzie Hester Crimstein. Jej postać przewija się w tle w przynajmniej kilku powieściach autora, a tu dostaje wreszcie trochę swojego czasu i możemy ją lepiej poznać. Widać, że jest nie tylko ostrą adwokatką, ale też matką i babcią. Autor bardzo fajnie poprowadził tę bohaterkę, pokazał jej skomplikowany charakter i w ciekawy sposób połączył ją z innymi wątkami i postaciami w tej książce.

W ogóle podoba mi się, że w tej powieści jest sporo bohaterek kobiecych, nie dominują tu mężczyźni, jak to zwykle bywa w tego typu opowieściach. Nie, tu kobiety są ważne, każda ma swój kawałek historii, są one charakterne i nienudne, mają coś do powiedzenia, nawet jak przewijają się w tle. Nie zawsze są dobre, nie zawsze ich postępowanie jest czarno-białe, ale coś sobą reprezentują, nie są papierowe, również te drugo- i trzecioplanowe.

Jedyne co mogę zarzucić tej lekturze to to, że nie rozwiązuje ona wszystkich wątków. Mam jednak nadzieję, że to sugeruje, że autor ma w planach kolejne powieści z Wilde w roli głównej. Z przyjemnością bym przeczytała więcej o tej tajemniczej postaci, ale też o innych bohaterach tej książki.

Książkę tę czyta się ją szybko, jest wciągająca, interesująca, z dobrze wykreowanymi bohaterami i atmosferą tajemnicy. Poza głównym motywem chłopca z lasu, porusza ona inne, równie ciekawe tematy, jak wpływ przeszłości na teraźniejszość, żądzę władzy, czy działanie w imię większego dobra. "Chłopiec z lasu" to typowa książka Harlana Cobena, a więc autor nie stracił wcale umiejętności zainteresowania, zaciekawienia i zaskoczenia czytelnika. Polecam ją więc zwłaszcza fanom tego pisarza, ale też osobom, które nie miały jeszcze z nim styczności (o ile takie są jeszcze), ale chcą spędzić czas z porywającą powieścią z wartką akcją i barwnymi, pełnymi życia bohaterami.

tytuł: "Chłopiec z lasu"
tytuł oryginału: "The Boy from the Woods"
autor: Harlan Coben
tłumaczenie: Andrzej Szulc
data wydania: 2020-03-17
data polskiego wydania: 2020-11-12
wydawca: Wydawnictwo Albatros
liczba stron: 416
ISBN: 978-83-8215-195-4

Autorka recenzji: Aga K.

Brak komentarzy: