Tytuł: Książka o śmieciach
Autor: Stanisław Łubieński
Data wydania: 2020-05-01
Wydawca: Wydawnictwo Agora
Liczba stron: 288
ISBN:978-83-268-3249-9

Wydawać by się mogło, że śmieci nie są zbyt wdzięcznym tematem. W końcu z jakiegoś powodu są synonimem czegoś niepotrzebnego, niepożądanego, czego chcemy się jak najszybciej pozbyć z naszego życia i nie myśleć o tym więcej. Bo w sumie ilu z nas poświęca choć chwilę, żeby zastanowić się nad tym, co się dzieje z naszymi śmieciami po tym, jak umieszczamy je w kontenerze?

Książka Stanisława Łubieńskiego jest próbą odpowiedzi na to pytanie. Skalę problemu uwypuklają zdjęcia i statystyki, które przytacza autor. Nie ma chyba wątpliwości, że jako gatunek jesteśmy pod tym względem wyjątkowi - śmiecimy wszędzie i na rozmaite sposoby. W książce podane są przykłady najróżniejszych przedmiotów, które przebywają morza i oceany, aby zostać wyrzucone na brzeg po drugiej jego stronie. Łubieński przygląda się temu, jak natura próbuje poradzić sobie z naszymi wszędobylskimi śmieciami - od ptaków wykorzystujących watolinę do wypełniania gniazd po żuki ginące setkami w butelkach po piwie wyrzucanych w lasach.

Autor sprawdza też, jak próbujemy sobie z nimi radzić i my. Przygląda się przemysłowi, jakim sortowanie i przetwarzanie odpadów. Osobiście odwiedza zakłady tym się zajmujące, na przykład ten na warszawskim Targówku. Rozmawia zarówno z kierowcami śmieciarek, jak i osobami kierującymi zakładami.

Jednocześnie pisze przystępnie i ciekawie, bez przytłaczania nadmiarem przypisów, nazw związków chemicznych czy łacińskich nazw zwierząt. Książka ta napisana jest tak, by zainteresować czytelnika tematem i dać mu do myślenia. Zawarcie osobistych rozterek i codzienności osoby, która stara się ograniczać swój wpływ na środowisko naturalne, dodaje jej osobistego charakteru i sprawia, że staje się czymś więcej, niż spisem ludzkim przewinień. Autor również podkreśla, że ma świadomość, iż jego refleksje są wynikiem uprzywilejowania i luksusu życia w tzw. Pierwszym Świecie.

Autor porusza również wiele aspektów problemu, które nie przychodzą nam od razu na myśl, gdy myślimy o śmieciach, czyli na przykład mówi o zanieczyszczeniu środowiska przez dzikie wysypiska oraz o systematycznym truciu zwierząt śrutem przez myśliwych.

Nie jest to z pewnością pozycja wyczerpująca, jednak autor zawarł w swojej książce bardzo dużo ciekawych i często bulwersujących informacji na temat naszego stosunku do śmieci. Obszerna bibliografia zawarta w przypisach na pewno usatysfakcjonuje każdego, kto chciałby się zagłębić w temat.

Autorka recenzji: Anna Klata 

Brak komentarzy: