Wydawać by się mogło, że o miłości powiedziano, napisano, pokazano i zaśpiewano już wszystko. Ktoś powie, że to temat stary jak świat, wręcz oklepany, omówiony z każdej strony. Ktoś inny doda, że nic nowego się nie da powiedzieć o tym najpiękniejszym, a zarazem najtrudniejszym uczuciu. Okazuje się jednak, że możliwe jest nie tylko opowiedzenie czegoś więcej o miłości, ale też pokazanie jej w prostych, ale pełnych przesłania obrazach...

Kilka miesięcy temu na rynku pojawiła się dość niepozorna, choć wyjątkowej urody książeczka - nie obszerna, ale pięknie wydana, w twardej oprawie i z urokliwymi ilustracjami. Nie jest to powieść, choć ktoś mógłby ją tak przyporządkować, nie jest to też typowy tomik poezji, powiedziałabym, że to publikacja pomiędzy - gdzie proza (nie tylko życia) spotyka lirykę. "Miłość" Hélène Delforge i Quentina Grébana to po prostu książka, która w niewielu słowach mówi o miłości więcej niż niektóre publikacje mające setki stron...

Nie ma w tej publikacji wiele do czytania - ot, kilka zdań, czasem może kilkanaście, które w sposób prosty i zapadający w pamięci opowiadają o różnych odcieniach miłości, różnych jej rodzajach i o powiązanych z nią uczuciach i odczuciach. Widzimy więc miłość szczęśliwą, tęsknotę za ukochaną osobą, zakochanie i pragnienie, zauroczenie, które zmienia szarą egzystencję w pełen barw świat, ale też namiętność, która rozgrzewa serce i ciało. W tych kilkunastu słowach i obrazach pojawia się wspomnienie miłości silniejszej niż śmierć, jak również uczucie, które przychodzi niechciane, nie w porę, ale też po prostu miłość rodzicielska, która jest nie mniej ważna niż wspomniane wyżej.

Te słowa, proste, ale dosadne, wzbogacone zostały ilustracjami, barwnymi, miękkimi, trochę pocztówkowymi, które świetnie pasują do zapisanych w książce słów i je rozwijają. Tak naprawdę mówią one czasem więcej niż setki pięknych zdań i nie mniej zapadają w pamięci. Taki sposób wydania może sprawiać wrażenie, że jest to publikacja dla dzieci, jednak nic bardziej mylnego - to książka wieloznaczna, którą najlepiej zrozumie i odbierze dorosły. Chociaż oczywiście dzieciom też warto ją pokazywać.

"Miłość" to książka dla tych, którzy kochają i są kochani, ale też dla tych, którzy chcą kogoś kochać, jak również dla osób marzących tylko o tym, żeby już nie cierpieć z miłości... Każdy w niej znajdzie coś dla siebie.

Tytuł: Miłość

Tytuł oryginału: Amoureux

Autor: Hélène Delforge i Quentin Gréban

Tłumaczenie: Magdalena i Jarosław Mikołajewscy

Data wydania: 2020-02-06

Wydawca: Media Rodzina

ISBN: 978-83-8008-716-3Publikacja jest dostępna w księgarni Gandalf.pl

Autorka recenzji: Aga K

Brak komentarzy: