Wydawnictwo: Novae Res

Data wydania: 2024-05-06

Liczba stron: 240

ISBN: 9788383731834


Prawdziwy egzamin dojrzałości czeka cię poza murami szkoły

Przełom lat 70. i 80. XX wieku to dynamicznie zmieniająca się rzeczywistość, która determinuje decyzje młodych ludzi.

Helena, z dyplomem uniwersyteckim, skrzypcami i marzeniem o zawodzie tłumacza, podejmuje swoją pierwszą pracę w trójmiejskim liceum. Ta decyzja stawia przed nią szereg wyzwań – zarówno osobistych, jak i zawodowych.

Życia nie ułatwia trudna, PRL-owska codzienność. Wśród ludzi nadzieja miesza się z przerażeniem. Euforia z powodu wyboru Karola Wojtyły na papieża stygnie po ataku zimy stulecia, a całkowicie znika, kiedy na ekranach telewizorów, zamiast Teleranka, ukazuje się twarz generała w ciemnych okularach, ogłaszającego stan wojenny.

Całe szczęście Helenie towarzyszy Wiktor, który dodaje jej sił. Dzięki temu kobieta znajduje w sobie determinację i stara się wspierać swoich uczniów, których postawy dopiero się kształtują. Jak poradzą sobie z prawdziwym egzaminem dojrzałości? Helena wie, lepiej niż ktokolwiek, że życia nie da się zaplanować…

– …cztery lata czekaliście, aby wypłynąć z portu i wkrótce to nastąpi. O świcie wejdziecie na pokład – zrobił pauzę i dokończył patetycznie – ale bez nas. My pozostaniemy na brzegu tak długo, dopóki białe żagle nie znikną na horyzoncie, wierząc, że nie osiądziecie na mieliźnie, że postawicie maszty po sztormie i dopłyniecie do swojego miejsca przeznaczenia. Ostatnie sto dni przed rejsem to nie tylko wytężony wysiłek, to również czas na wasze przemyślenia i ciche pożegnania. Kiedy miną, odważnie wyruszajcie. Navigare necesse est.


 

Elżbieta Nieć w książce "Dziewczyna ze skrzypcami" przenosi czytelnika w dynamiczny i trudny okres przełomu lat 70. i 80. XX wieku w Polsce. To czas, kiedy rzeczywistość była naznaczona dynamicznymi zmianami politycznymi i społecznymi, które miały ogromny wpływ na życie młodych ludzi, kształtując ich decyzje i przyszłość.

Helena, świeżo upieczona absolwentka z dyplomem uniwersyteckim, marzy o karierze tłumacza. Zamiast tego, los prowadzi ją do trójmiejskiego liceum, gdzie podejmuje swoją pierwszą pracę. Z dyplomem w ręku i skrzypcami, które symbolizują jej pasję i wrażliwość, Helena staje przed szeregiem wyzwań – zarówno osobistych, jak i zawodowych.

Niełatwe życie w PRL-owskiej rzeczywistości, gdzie nadzieja miesza się z przerażeniem, stawia Helenę przed trudnymi próbami. To właśnie moment, gdy Karol Wojtyła jest wybierany na papieża, pojawia się zima stulecia, a Teleranek zostaje przerwany wypowiedzią generała w ciemnych okularach i początku stanu wojennego.

W tych trudnych chwilach Helenę wspiera Wiktor, który dodaje jej sił i pomaga znaleźć w sobie determinację, by stawić czoła wyzwaniom. Helena stara się również wspierać swoich uczniów, choć jej samej nie jest łatwo.

Kulminacyjny moment książki, w którym autor przywołuje metaforę rejsu, jest pięknym podsumowaniem życiowej drogi Heleny i jej uczniów. Cztery lata czekania na wypłynięcie z portu to czas intensywnej pracy, przemyśleń i pożegnań. Słowa: „Navigare necesse est” - „Żeglowanie jest konieczne” - stają się mottem dla bohaterów, zachęcającym do odważnego podejmowania życiowych wyzwań mimo przeciwności losu.

"Dziewczyna ze skrzypcami" to poruszająca opowieść o determinacji, marzeniach i codziennych zmaganiach w trudnych czasach. Elżbieta Nieć znakomicie oddaje atmosferę tamtego okresu, ukazując złożoność ludzkich losów na tle wielkich wydarzeń historycznych. To książka, która z pewnością znajdzie swoje miejsce w sercach czytelników, inspirując do refleksji nad własnym życiem i decyzjami.

Moja ocena 6/10

 

Brak komentarzy: