Pułapka perfekcjonizmu. Moc niedoskonałości w świecie, który ciągle wymaga więcej - Thomas Curran

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Tytuł oryginału: The Perfection Trap: The Power Of Good Enough In A World That Always Wants More

Data wydania: 2024-01-23

Liczba stron: 280

ISBN: 9788383351117


Jak osiągnąć szczęście i równowagę w świecie nieustannej presji bycia idealnym?

Obrazy doskonałego życia bombardują nas z reklam, filmów i mediów społecznościowych. Ciągła rywalizacja w pracy, porównywanie się z innymi w życiu prywatnym i ogólna obsesja społeczeństwa na punkcie nieustannego rozwoju i doskonalenia się prowadzą do wypalenia zawodowego i depresji. Zamiast cieszyć się życiem, odczuwamy frustrację, z powodu tego, czego nie mamy, jak nie wyglądamy i czego nie osiągnęliśmy w życiu.

Thomas Curran pokazuje w swojej ciekawej i bardzo aktualnej książce, jak presja perfekcjonizmu przyczyniła się do wzrostu niezadowolenia i niepewności w społeczeństwie. Analizuje to zjawisko, korzystając zarówno z wyników badań psychologicznych i socjologicznych, danych ekonomicznych i teorii naukowych, jak i z historii realnych ludzi. A przede wszystkim wskazuje, w jaki sposób możemy oprzeć się tej presji i zacząć odczuwać większą radość i satysfakcję ze swojego życia oraz zaakceptować swoją piękną, choć niedoskonałą osobę.
Recenzja książki "Pułapka perfekcjonizmu" autorstwa Thomasa Curran'a:

 

Thomas Curran w swojej książce "Pułapka perfekcjonizmu" kładzie nacisk na temat, który w dzisiejszym świecie jest niezmiernie aktualny i powszechny - perfekcjonizm. Czy dążenie do doskonałości jest cechą, która pozwala nam osiągać sukcesy, czy też stanowi przeszkodę, wpędzając nas w frustrację i niezadowolenie?

 

Autor, który sam przyznaje się do bycia perfekcjonistą, analizuje różne aspekty tego zjawiska, prezentując wyniki swoich badań i podając liczne przykłady z życia codziennego. Rozbija problem na czynniki pierwsze, wyodrębniając trzy podstawowe rodzaje perfekcjonizmu i ukazując ich wpływ na różne obszary życia, takie jak praca, edukacja czy zdrowie psychiczne.

 

Książka porusza również kwestię współczesnych wyzwań, takich jak rosnąca rola mediów społecznościowych i ich wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie psychiczne. Autor nie tylko analizuje przyczyny perfekcjonizmu, ale także proponuje sposoby radzenia sobie z nim, zachęcając do akceptacji siebie i odstąpienia od nieustannej presji doskonalenia.

 

Jednym z atutów tej książki jest jej czytelność oraz zrozumiały język, który sprawia, że temat perfekcjonizmu staje się przystępny dla każdego czytelnika. Dodatkową wartością są liczne przykłady z życia oraz przypisy, które umożliwiają pogłębienie tematu.

 

Podsumowując, "Pułapka perfekcjonizmu" to wartościowa lektura dla wszystkich, którzy borykają się z dążeniem do doskonałości oraz dla tych, którzy chcieliby lepiej zrozumieć to zjawisko. Książka nie tylko informuje, ale także inspiruje do refleksji nad własnymi oczekiwaniami, pragnieniami i marzeniami, zachęcając do bardziej akceptującego podejścia do siebie i swoich osiągnięć.

Moja ocena: 7/10

 


Brak komentarzy: