•Córki tęczy •Hanna Cygler • Wydawnictwo LUNA • 328 str. • data wydania: 29.09.2022 • ISBN: 9788367406062


Mam słabość do książek Hanny Cygler, uwielbiam tworzone przez, nią światy. Najbardziej przypadly mi do gustu te historyczne, te współczesne nie wywarły na mnie aż tak Wielgie wrażenia. Do czasu aż przeczytałam "Córki tęczy".

Powieść ta napisana została dwutorowo: z perspektywy mieszkającej w Polsce Zuzanny i pochodzącej z Pretorii Joy. Dzięki takiemu niecodziennemu mariażowi losów dwóch całkiem różnych bohaterek mamy okazję poznać dwa zupełnie różne światy. Zuzanna jest bizneswoman prowadząca prężnie działający biznes. Nie czuję się szczęśliwa, jej małżeństwo się rozpadło, syn praktycznie nie chce utrzymywać z nią kontaktu. Joy już jako nastolatka zostala matką zastępczą dla swoich młodszych sióstr, gdy jej matka zmarła. Dziewczyna mimo dużych zdolności musiała zrezygnować z pójścia na uczelnię, by zapewnić byt rodzinie.

Dwie całkiem różne perspektywy dwóch zupełnie odmiennych kobiet oczarowały mnie i wciągnęły bez reszty. W napięciu kattkowalam strony czekając aż połączą się losy kobiet, które dzielą tysiące kilometrów. Narracja jest bardzo wciągająca, a akcja szybka. Z nieskrywaną przyjemnością poznawałam przemyślenia Zuzanny i Joy. Poznawałam Afrykę widzianą oczami czarnoskórej dziewczyny, która dorastała w świecie skorumpowanym i zdegenerowanym, gdzie przez płeć nie mogła liczyć nawet na wsparcie bogatego ojca.

Książka w przystępny sposób przybliża historię RPA. Ukazuje ten kraj jako skorumpowany, taki gdzie nowe władze zamiast ułatwić żywot mieszkańcom, są skorumpowane do granic. Właściwie dobry, dostatni żywot w Pretorii wiodą ci, którzy mieszają się w ciemne interesy, zdobywają swoją pozycję w niejednoznaczny sposób, sprzedając swoje ideały. Po ulicach grasuje mafia, dziewczęta w dużej mierze żyją dzięki sponsoringowi, a gwałty i rozboje to rzecz powszechna i codzienna w wielu obszarach miasta.

Proza Hanny Cygler po raz kolejny mnie porwała i przeniosła w inny świat, pozwoliła poznać kobiety niezwykle odważne, potrafiące postawić na swoim. Z pewnością sięgnę po dalsze losy bohaterek. 


Brak komentarzy: