Tytuł: Bestiariusz słowiański. Rzecz o skrzatach, wodnikach i rusałkach

Autor: Paweł Zych, Witold Vargas

Seria: Legendarz

Data wydania: 2017-01-01

Liczba stron: 208

Wydawca: Wydawnictwo BOSZ

ISBN: 978-83-7576-342-3

Oglądaliście nowego Wiedźmina i chcielibyście wiedzieć coś więcej o strzygach? Czytaliście pierwszy tom cyklu Gdzie diabeł mówi dobranoc Kariny Bonowicz i umieracie z ciekawości kim są nocnice? Cykl o Szeptusze autorstwa pani Miszczuk rozbudził w Was pragnienie bliższego poznania wąpierzy czy rusałek?

Jeśli tak to doskonale trafiliście, bo Bestiariusz słowiański zaspokoi Wasze potrzeby, szczególnie te wizualne, bowiem pierwsza część, podobnie jak druga, skupia się na sylwetkach legendarnych słowiańskich bestii i bestyjek. Zawiera zarówno niedługie, niekiedy dowcipne, opisy jak i przepiękne albumowe ilustracje, które opisują istoty lepiej niż 1000 słów. I o ile w drugiej części Bestiariuszaznajdziecie mnóstwo mniej znanych bestii, o tyle w części pierwszej spotkacie wymienione wyżej strzygi, nocnice, wąpierze i rusałki, ale także południce, utopce, spaleńce czy borowego, czyli bardzo popularne słowiańskie bestyjki, które naprawdę często możemy spotkać w książkach, filmach czy serialach, szczególnie ostatnio.  

Jednocześnie zapewniam Was, że wiele spośród opisanych tu stworów Was zaskoczy. Na przykład Gnieciuch!

Przyciągała go woń strawionego alkoholu: jeśli wyczuł ją w oddechu śpiącej osoby, siadał na brzuchu lub piersiach ofiary i delektował się zapachem. Uciskał przy tym człowieka tak skutecznie, że niejeden opój i wydmikufel budził się nazajutrz obolały, wyczerpany i kompletnie niezdolny do pracy.Lektura Bestiariusza to jak przygoda z historią. Spotykamy legendarne bestie, których działanie było często ludowym wyjaśnieniem przyrody, nauki, cech przedmiotów czy ludzi - umierających dzieci, znikających przedmiotów, ludzi znikających w lasach czy chaszczach, hałasów na strychu, umierających z powodu udarów cieplnych itd. Jednocześnie poznajemy problemy społeczne dawnych czasów i niezwykłą wyobraźnię naszych przodków, a to wszystko w magicznym klimacie. Pamiętajmy też, że słowiański nie oznacza polski! Pierwsza część Bestiariusza, identycznie jak druga, nie pozwala oderwać się ani na chwilę choć przecież nie ma tu mowy o żadnej porywającej fabule! A jednak, piękne ilustracje i trafne opisy przekonują nas, aby spędzić z książką jak najwięcej czasu. Jednocześnie obie części Bestiariuszasą doskonale skomponowane tworząc duet idealny, w którym każdy znajdzie coś dla siebie – od laika, po osobę, która już niejedno przeczytała o słowiańskich bestiach.

Te drobne; zdawać by się mogło, psoty musiały być dla naszych przodków bardzo uciążliwe, skoro utrwalili oni postać licha jako złego ducha w tak wielu powiedzeniach: „Tam do licha!", „Niech to licho porwie!", „Licho wie", „Licho go nosi" i innych.

Całość wieńczy bibliografia, której obecność w tego typu książce jest więcej niż pożądana, zatem jeśli po lekturze poczujemy nieodpartą potrzebę dowiedzenia się o jakiejś bestii czegoś więcej to wiemy gdzie zacząć poszukiwania.Jedyna wada jaką znajduję jest dokładnie taka sama jak w tomie drugim - wciąż mi za mało! Jednak podobnie jak i poprzednio muszę przyznać, że gdyby bestii było w tym tomie jeszcze więcej lub ich opisy szersze to byłyby to nie książki, ale leksykony! Dlatego zgadzam się na ten kompromis! ;)Obie części Bestiariusz słowiańskiego to absolutnie obowiązkowa pozycja dla wielbicieli fantastyki, baśni i legend, a zwłaszcza słowiańskich klimatów! Piękna i czarująca pozycja, napisana celnie i intrygująco, czyta się błyskawicznie, a przy tym z wielką przyjemnością. Czegóż chcieć więcej od takiego albumu?

 

PS Autorzy zapraszają nas także na stronę Legendarz.pl oraz @BestiariuszSlowianski, na której możemy znaleźć dodatkowe ciekawostki, ilustracje czy konkursy!#BestiariuszSłowiański#legendarz#fantastyka#wydawnictwoBOSZ#dlamlodziezyZrecenzowała: Marta z bloga W sercu książki

 

Brak komentarzy: