Tytuł: "Nigdzie nie jadę!"

Tytuł oryginału: "No hi vullanar!"

Autor: ElisendaRoca

Ilustrator: Cristina Losantos

Tłumacz: Karolina Jaszecka

Data wydania:2020

Liczba stron:47

Wydawca: Debit

ISBN:978-83-8057-416-8

Opowiadanie "Nigdzie nie jadę!" to mała, cieniutka i bogato ilustrowana książeczka z serii "Czytamy sylabami", adresowana do dzieci w wieku +6lat, zachęcająca do samodzielnego czytania.

Książki z tej serii poruszają problemy, z którymi zmaga się każde dziecko, są więc idealne do wspólnego czytania z rodzicami i mogą być inspirującym wstępem do poważnych, wychowawczych rozmów.

Jak wskazuje nazwa serii- książeczki są skonstruowane tak, aby ułatwić dziecku samodzielne czytanie, dlatego też wszystkie wyrazy zostały podzielone na sylaby za pomocą dwóch kolorów czcionki. Tekstu nie ma dużo, akcja jest dynamiczna, ilustracje zabawne, a temat bardzo interesujący, więc myślę, że każdy mały czytelnik z ochotą zasiądzie do takiej lektury.W książeczce poznajemy dwójkę zwyczajnych drugoklasistów- Antka oraz Anię, którzy tak jak inne dzieci mają rodziny, przyjaciół, chodzą do szkoły, oraz pierwszy raz jadą na kilkudniową wycieczkę. Niestety perspektywa spędzenia nocy z dala od domu zamiast cieszyć- przysparza im wielu obaw.

Ania i Antek rozmawiają o swoich lękach z rodzeństwem, rozmawiają z rodzicami, ale pomimo tego ciągle boją się, że na wyjeździe przydarzy się im coś przykrego. W ich głowach roi się od czarnych scenariuszy i przerażających dla każdego kilkulatka sytuacji:"A co jeśli się rozpłaczę?

A co jeśli zrobi mi się niedobrze?

A co jeśli zatęsknię za mamą i tatą?

A co jeśli jedzenie okaże się niesmaczne?

A co jeśli zechcę wrócić do domu?

A co jeśli posiusiam się w nocy?

A co jeśli spadnę z łóżka?

A co jeśli będę się wstydzić?"Pomimo strachu dzieci odważnie wsiadają do autokaru i jak nietrudno się domyślić, bawią na wycieczce doskonale. Po powrocie Antek i Ania są w znakomitych humorach i już nie mogą doczekać się kolejnego wyjazdu.Historyjka "Nigdzie nie jadę!" w prosty i przystępny sposób pomoże oswoić lęki, zachęci do rozmowy, doda wiary we własne siły i podpowie jak otworzyć się na nowe wyzwania.

Strach najlepiej pokonać odwagą!Bardzo fajna i wartościowa książeczka dla najmłodszych, a w całej serii ukazały się opowiadania poruszające inne wielkie problemy w życiu małych ludzi.Emilia Kanabaj

@ magiclal_bookcase_

Brak komentarzy: