Tytuł: ŻONY NAZISTÓW Autor: JAMES WYLLIE Tytuł oryginału:NAZI WIVES. THE WOMEN AT THE TOP OF HITLER'S GERMANYData wydania 2020Wydawca: Wydawnictwo AGORA ISBN:978-83-268-3251-2

   

  ŻONY NAZISTÓW to porywające biografie najważniejszych kobiet III Rzeczy. Ich historia zaczyna się już dużo wcześniej, bo w latach 20 XX wieku. Poznajemy Gerdę Bormann, Magdę Goebels, Carin. i Emmę Goring, Ilse Hess, Linę Heydruch i Margarete Himmler. Przede wszystkim musimy pamiętać o jednej rzeczy, to nie tylko Hitler był zły. Nie był sam w swym chorym planie wojny i eksterminacji. Wszyscy, z jego otoczenia podzielali jego poglądy mniej lub bardziej, ale najważniejsze dla nich było, aby mieć uznanie Hitlera i być w kręgu jego najbliższych. Popadanie w n niełaskę nawet bez przykrych konsekwencji budziło strach i lęk, a samo nie widywanie się z nim przez kilka miesięcy było niemal katorgą. Drugą rzeczą, której również należy pamiętać to to że naziści nie pojawili się magicznie z kosmosu 1.09.1939 roku. Poglądy, sposób myślenia i wychowanie, a przede wszystkim gorycz porażki z I. Wojny Światowej rozciągały się. na nowe pokolenia Niemców. Siła upokorzenia i chęć odbudowy imperium przez lata dojrzewały w całym narodzie. Kobiety, żony, kochanki nazistów to nie były dobroduszne, wiejskie baby, czy delikatne mieszczanki. Niejednokrotnie brały czynny udział w machinie propagandy, pełniąc znaczące funkcje dla państwa. Jakie były? Oddane mężom i Hitlerowi. Przede wszystkim żyło im się bardzo dobrze, niemal po królewsku. Mężowie zarabiali krocie pracując dla wojska, zwłaszcza dla Luftwafe gdyż Hitler uważał, że wojnę wygrają samoloty nie czołgi.

Autor podzielił tę multibiografię na rozdziały odpowiadające etapom życia bohaterek i tak oto mamy:

Część pierwszą : SIĘGAJĄC SZCZYTU

Część drugą : WIELKI ŚWIAT

Część trzecią: DŁUGA DROGA KU KLĘSCE

Część czwartą: PO KATAKLIZMIE     Sięgając szczytu to początki, poznajemy bohaterki jako. młode dziewczęta, kobiety, które spotykają swoich mężów. Można rzecz, że w niektórych przypadkach swatem był sam Hitler i gdyby nie on nie wiadomo czy np. Ile Hess wyszła by za Rudolfa Hessa.

ŻONY NAZISTÓW to nie tylko opis, wystawnego życia, olśniewającej kariery czy walki o uznanie Hitlera, ale także mocny upadek i powojenną rzeczywistość. Ilse Hess, która tuż po. wojnie otworzyła pensjonat w Bawarii i walczyła o zwolnienie męża ze Spandau. Emmy Goring o swym małżeństwie mówiła, że było 'darem od Boga", a jedynym zmartwieniem powojennym było odebranie przez aliantów i rząd kolekcji dzieł sztuki. Po procesie denazyfikacyjnym wiodła spokojne i skromne życie wraz z córką.

    ŻONY NAZISTÓW czyta się z zapartym tchem i jednym wielkim niedowierzaniem. Autor sprawnie porusza się pomiędzy biografiami bohaterek, utrzymując ład i harmonię. Pomimo trudnej tematyki czyta nie bardzo łatwo i niemal przyjemnie. Jednak pozostaje pytanie jak, niektórym mogło być tak dobrze, gdy miliony umierały i cierpiały?Serdecznie polecam, a za możliwość dokonania recenzji dziękuję wydawnictwu AGORA.

 Natalia Sękara

Brak komentarzy: