Tytuł: Rozumiemy się bez słów

Autor: Katarzyna Radziwiłł

Wydawnictwo: Muchomor

Data wydania: 06.2020

ISBN:978-83-65650-39-9

Rozumiemy się bez słów Katarzyny Radziwiłł do pięknie ilustrowana i ciekawa książka o tym, jak rośliny i zwierzęta potrafią się ze sobą komunikować. Zawiera 20 historyjek, które w prosty i przystępny sposób wyjaśnią dziecku, jak np. pszczoły czy mrówki potrafią przekazywać sobie informacje, właśnie bez słów.

Pierwszą opisywaną rośliną jest akacja, która, jak się okazuje, potrafi komunikować się ze swoimi sąsiadkami poprzez wydzielanie gazu, który ostrzega przez głodnymi żyrafami, próbującymi oskubać je z liści. Dzięki temu inne drzewa mają czas, aby nasycić swoje liście trucizną i zapobiec zakusom głodnej żyrafy.

Sprawdzimy, że mimo, iż według przysłowia ryby głosu może nie mają, ale nie przeszkadza im to w porozumiewaniu się między sobą. Za to delfiny i walenie wręcz przeciwnie – ich głosy są zdecydowanie słyszalne i to, jak w przypadku waleni, na setki kilometrów.

Na następnych stronach poznajemy zalety leśnego internetu, dowiemy się, dlaczego kukurydza czy pisklęta kaczek przed wykluciem klikają. Poznamy, jak koczkodany potrafią rozpoznać sygnały o niebezpieczeństwie i jego rodzaju nawet, jeśli te wydawane przez osobników innych gatunków, ale na przykład świerszcze reagują tylko na śpiew osobnika z tego samego gatunku (bądź z tej samej krzyżówki gatunków), co on sam.

Historyjki są stosunkowo proste i opatrzone są ślicznymi ilustracjami. Sama książka jest sporych rozmiarów, więc idealnie nada się do czytania dziecku przy jednoczesnym trzymaniu go na kolanach. Jednocześnie jest ona zdecydowanie skierowana do starszych dzieci, które znają bardziej skomplikowane słowa, np. „osobnik” czy „substancja”.

Podsumowując, Rozumiemy się bez słów jest bardzo ciekawą i pięknie ilustrowaną książką dla wszystkich małych miłośników przyrody.

 Anna Klata

Brak komentarzy: