top of page
  • Mary Bycowsky

„Zanim zniknęła” Lisa GardnerTytuł: Zanim zniknęła
Autor: Lisa Gardner
Data wydania: 2022-05-18
Liczba stron: 416
Wydawca: Albatros
ISBN: 9788382158557


Powieścią „Zanim zniknęła” Lisa Gardner rozpoczyna nową serię w swojej literackiej karierze. Napisana w pandemii, w klimatach kryminału, przenosi nas do współczesnego Bostonu. Nie chodzi jednak o morderstwo, a tajemnicze zaginięcie.


Pora na chwilę przynajmniej rozstać się z tak lubianą przez czytelników detektyw D.D. Warren i powitać nową bohaterkę - Frankie Elkin, która zajmuje się odnajdywaniem zaginionych osób. Są to sprawy „dojrzałe”, gdzie policja utknęła w martwym punkcie, dla mediów są przeterminowane, a ludzie stracili nimi zainteresowanie.


Frankie podróżuje więc ze skromnym bagażem od miasta do miasta i prowadzi swoje amatorskie śledztwa. Konkretnie czternaście. Tyle martwych osób skutecznie odnalazła. Wie bowiem, jakie zadawać pytania przesłuchiwanym.


Tym razem ślad zaginął po nastolatce. Pewnego dnia po prostu nie wróciła do domu ze szkoły. Było to jedenaście miesięcy temu. Praca poszukiwaczki w dużym mieście to wyzwanie. Łatwiej jest z tą zarobkową. Bohaterka szybko znajduje zatrudnienie jako barmanka, przyjdzie jej dzielić pokój z szalejącą kocicą, pozna też na swej drodze wielu pomocnych ludzi. Dodatkowym utrudnieniem sprawy będzie jednak fakt, iż jako biała kobieta rzuca się w oczy w szemranej dzielnicy wypełnionej czarnoskórymi imigrantami, gdzie większość środowiska dobrze się zna.


Czy uda się ocalić nastolatkę? Czy będzie to pierwsze śledztwo zakończone żywym odnalezieniem? A może fatum wiszące nad Frankie jest silniejsze, niż nam się wydaje…


To moja kolejna przygoda z autorką i ponownie jest bardzo udana. Przypomina sposobem narracji poprzednie. Nie znajdziecie tu dłużyzn i przestojów. Akcja toczy się wartko, po kolei, niczym archeolodzy wraz z główną bohaterką i policją dokopujemy się do nowych faktów.


Sama intryga wymyślona przednio. Zaskakuje i wymagała rozległego researchu przez pisarkę. I tym razem Gardner nie zawiodła i czytelnicy otrzymują niewiarygodną, ale jak najbardziej realną historię, która (jak dowiemy się z posłowia) zainspirowana została prawdziwymi wydarzeniami.


Ja już wiem, że przeczytam kolejne tomy tej serii. Wam też radzę się pospieszyć, gdyż w przygotowaniu jest już film z Hilary Swank w roli Frankie. A jak powszechnie wiadomo: najpierw książka, potem ekranizacja.


Miłośnikom Gardner za rekomendację powinien wystarczyć komentarz, że autorka trzyma poziom. Wszystkim, którzy nie wiedzą, czego się spodziewać, ułatwię decyzję: „Zanim zniknęła” jest nowym, bardzo udanym dziełem czołowej graczki na rynku literackiego kryminału. Jeśli chcecie zacząć czytelniczą przygodę, pierwszy tom nowej serii wydaje się jednym z najlepszych wyborów. Chyba, że wolicie zapoznać się najpierw z detektyw Warren. Nie ważne, od której - wiem, że się zakochacie. Na wiele tomów.

57 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page