top of page
  • mkcelinska

Złap mnie - Lisa Gardner


Wydawnictwo: Albatros
Cykl: Detektyw D.D. Warren (tom 6)
Seria: Thriller
Data wydania: 2022-07-27
Liczba stron: 480
ISBN: 9788382159349

Przyszła ofiara wybierająca osobę, która będzie prowadziła śledztwo w sprawie jej zabójstwa… Brzmi jak z horroru i detektyw D.D. Warren rzeczywiście czuje dreszcze, kiedy w pobliżu jednego z miejsc zbrodni pojawia się młoda kobieta, Charlie Grant, z niezwykłą prośbą. Twierdzi, że za cztery dni, kiedy przypada pierwsza i druga rocznica śmierci jej dwóch przyjaciółek, ona też zostanie zamordowana. Będzie się oczywiście bronić, ale na wypadek gdyby się jej nie udało, chce ułatwić dochodzenie D.D. Warren, którą uważa za najlepszą śledczą w bostońskiej policji. Choć D.D. początkowo wątpi w słuszność tej teorii, sprawdza informację i potwierdza, że przed rokiem i dwoma laty, dokładnie 21 stycznia, zabito dwie kobiety, które dzieliło prawie dwa tysiące kilometrów. Nic nie łączy tych zbrodni… poza tym, że obie zamordowane były przyjaciółkami Charlie. Detektyw D.D Warren będzie musiała odpowiedzieć na kluczowe pytania: Czy młoda kobieta stanie się kolejną ofiarą, czy jest główną podejrzaną? Czy otoczyć ją ochroną, czy zaaresztować? A tymczasem ktoś zostawia jej wiadomości: WSZYSCY KIEDYŚ UMRZEMY. TRZEBA BYĆ ODWAŻNYM. I jedną ukrytą: ZŁAP MNIE!
Gardner kreuje w swoich thrillerach niepowtarzalne portrety kobiet. I tak jest również w „Złap mnie“. Zarówno D.D. Warren, jak i Charlie Grant to postacie z krwi i kości: dynamiczne, zdecydowane i upierdliwe. „Mystery Tribune“
W tym śledztwie detektyw D.D. Warren spotyka się z kobietą równie silną jak ona, tylko jeszcze bardziej upartą. „Kirkus Reviews“Czasem zastanawiam się, czy gdybym mogła, to czy chciałabym wiedzieć kiedy umrę. Za każdym razem, gdy o tym myślę, to odpowiedź jest inna. A co byście powiedzieli na to, że Charlie Grant wie, że za cztery dni będzie zamordowana? Myślę, że wielu z nas by się załamało i starało się wykorzystać ten czas na maksa. Grant decyduje się na inną opcję – postanawia skontaktować się ze śledczą D.D. Warren i opowiedzieć jej całą historię, by ułatwić detektyw przyszłe śledztwo, gdyby Charlie faktycznie padła ofiarą zabójstwa. Dokładnie 21 stycznia, rok i dwa lata temu, tego dnia zostały zamordowane jej dwie przyjaciółki. Kobieta chce jednak przygotować się na pojawienie się mordercy, dlatego regularnie ćwiczy i ma nadzieję, że uda jej się wymknąć śmierci z rąk.


„Lisa Gardner dba o to, by plejada jej bohaterów była różnorodna i za każdym razem zaskakiwała czytelnika. W „Złap mnie” poznamy m.in. Charlie, która od samego początku wydawała mi się podejrzana, do samego końca nie byłam pewna, czy bohaterka serio może zostać zamordowana 21 stycznia, czy może sobie to wszystko wymyśliła i tak naprawdę jest grasującą po Bostonie morderczynią, która za cel wzięła sobie pedofilów. Jej przeszłość jest pełna cierpienia, o czym przekonamy się już w prologu. W skrócie: jej matka zafundowała jej niezłe piekło! Jeśli chodzi o bohaterów – nie mogło tu oczywiście zabraknąć świetnej detektyw D.D.Warren, którą w tej części poznamy też w nowej roli. Jej życie rodzinne się zmieniło i pojawił się w nim mały człowiek. Mamy więc po raz kolejny bohaterkę z krwi i kości, która nie raz musi nagiąć zasady prowadzonego śledztwa, popełnia błędy i nie zawsze jest taka miła i przyjemna. Śledztwo, które poprowadzi — znalezienie mordercy pedofila plus sprawa Charlie, będzie szansą sprawdzenia, czy będzie umieć połączyć życie zawodowe z prywatnym.” (autor: dorotbook)


Cieszę się, że Albatros regularnie dostarcza nam postać D.D. Waren w kolejnych częściach cyklu. Bardzo lubię pióro Lisy Gardner, gdy nie do końca wiadomo jak potoczą się śledztwa głównej bohaterki. Gdy już jestem prawie pewna, jak zakończy się dana książka, to Gardner wyskakuje z czymś nowym, co przewraca totalnie do góry nogami moje przemyślenia. Oprócz sprawy Charlie Grant policja prowadzi także śledztwo w sprawie śmierci kolejnych pedofilów, ktoś sumiennie wymierza im kary. Tropy układają się w ścieżkę prowadzącą do Charlie, która pracuje jako dyspozytorka w bostońskiej policji i sama jest wyczulona na ludzkie dramaty, przemoc w rodzinie i krzywdę innych. To jak to z nią w końcu jest? Charlie-przyszła ofiara, czy Charlie- podejrzana?


Autorkę cechuje bystre oko i dobra obserwacja otaczającego ją świata. Widać to na przestrzeni całej fabuły, która dopracowana jest nie tylko pod względem kryminalnej zagadki, ale i prezentuje ciekawe tło obyczajowe, angażuje we wszystko sprawy prywatne prowadzących śledztwo i nie pozostawia czytelnika niedoinformowanego w żadnej sprawie, jedynie pod względem pojawiających się poszlak jesteśmy niepewni dalszych wydarzeń, ale bez tego nie obroniłaby się żadna powieść w gatunku. "Złap mnie" to pościg za nieuchwytnym. To dobra zabawa, która odrywa czytelnika od codziennych problemów. Z kubkiem gorącej herbaty w dłoni sprawdzi się idealnie jako gwarantowany relaks, ale nie zapominam również, że jest to angażujący kryminał w którym zagada odgrywa kluczowe znaczenie. Kiedyś nie byłam fanką twórczości Lisy Gardner, dziś jednak nie potrafię przejść obojętnie obok żadnej jej powieści, ponieważ poza dobrą fabułą autorka angażuje również konkretne wartości i pozwala, by pomiędzy wierszami skrywały się ciekawe przesłania. (autor: Heather)


Moja ocena: 10/10 (i chyba każda z części o D.D. Waren zasługuje dokładnie na taką ocenę)

59 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page