top of page
  • Zdjęcie autoraErvi

"Wonderscape. Tom 1. Podróż w nieznane" Jenifer Bell

Zaktualizowano: 13 maj 2021


Tytuł: Wonderscape. Tom 1. Podróż w nieznane
Autor: Jennifer Bell
Wydawnictwo: Dwukropek
Rok wydania:2021
Oprawa:twarda
Liczba stron:272
Numer ISBN:9788381412971
Opis: https://dwukropek.com.pl/ksiazki/podroz-w-nieznane-wonderscape/

Trzynastoletni Arthur, Ren i Cecily w drodze do szkoły są świadkami eksplozji w wyniku której zostają wciągnięci do gry komputerowej Wonderspace a także zamknięci na pokładzie Principii – pirackiego statku badawczego żeglującego po niebezpiecznych wodach, dowodzonego przez Izaaka Newtona. Uwięzieni przyszłości, bo w 2473 roku przemierzając przeróżne krainy, rozwiązując zagadki a także korzystając z pomocy historycznych postaci starają się znaleźć drogę do domu, zanim skończy im się czas. To będzie niezwykle trudna ale i niebezpieczna misja naznaczona zagadkami oraz tajemnicami


Główni bohaterowie powieści zupełnie różnią się od siebie. W książce mamy troje bardzo różnych bohaterów. Najpierw poznajemy Artur jest wychowywany jedynie przez ojca i wstydzi się tego, że mieszka w jednej z biedniejszych części miasta, bogatą Cecily oraz tajemniczą Ren, która przeniosła się z innej szkoły i o której krążą niesamowite opowieści. Tych troje nastolatków z różnych rodzin i odmiennych charakterach łączy jedno - przypadkowe wydarzenie, jednocześnie scalając ich losy a także wpływając na przyszłość i ich samych. Muszą zjednoczyć siły i znaleźć nić porozumienia aby zmierzyć się ze śmiertelnym niebezpieczeństwem jakie na nich czeka. Do tego wszystkiego należy dodać wiele przeróżnych historycznych postaci jak Isaac Newton, Thomas Edison, czy Marry Shelley z których pomocy bohaterowie muszą korzystać.


Postacie nie są płaskie a jednocześnie można było bardziej popracować nad ich sylwetkami - charakterem, umiejętnościami, czy przemianą tak aby całość była bardziej wiarygodna. Widać, że Jenifer Bell nastawiła się zarówno na fabułę jak i akcję, to by nadać jej tempa i utrzymywać je do samego końca. Historia praktycznie już od pierwszej strony wciąga czytelnika w wir akcji oraz przygód. Jedno wydarzenie, ponagla drugie po czym wyskakuje trzecie - tempo nie ustaje co z jednej strony zachęca do czytania, natomiast z drugiej sprawia, że niektóre wątki zostają pominięte lub zbyt mało rozwinięte a same relacje miedzy bohaterami średnio wiarygodne. Jednak nie oznacza to, że powieść jest nudna - nic z tych rzeczy.


Autorka mimo iż wykorzystała popularny motyw w których bohater zostaje pochłonięty przez grę, stworzyła niebanalną opowieść, której siłą napędową jest akcja, przygody oraz zagadki. Taką, która może wciągnąć w wir przygód oraz wydarzeń ale również rozbudzić wyobraźnię. W opowieści przygodowej z domieszką sc fiction przemyca realny świat, który okrasza historią - przeszłością i prawdziwymi postaciami, które utrwaliły się na kartach historii, co czyni z "Wonderspace" jeszcze ciekawszą powieść.

Co więcej stara się przekazać cenne wartości o rodzinie, przyjaźni, różnicach, tym że pieniądze szczęścia nie dają i nie są najważniejsze w życiu. Samotności z którą borykają się ludzie a przeważnie dzieci i nastolatkowie, braku zrozumienia, rozbitych rodzinach, relacjach między ludzkich i wiele więcej. To przykład powieści, która rozbudza wyobraźnie, zachęca do poszukiwania przygód, rozwija i udowadnia, że książki stanowią niesamowitą przygodę i że warto czytać a nauka poprzez zabawę jest możliwa.


30 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page