top of page
 • Zdjęcie autoraErvi

Willa, dziewczyna z lasu” Robert Beatty, wydawnictwo Literackie


Tytuł: Willa dziewczyna z lasu
Tytuł oryginalny: Willa of the Wood 
Cykl: Willa           
Autor: Robert Beatty
Tłumacz: Łukasz Małecki
Wydawnictwo: Literackie
Okładka: twarda
Stron: 
Data wydania: 021-02-10                          
 Data 1. wyd. pol.: 2021-02-10                         
ISBN:  9788308073513   

Istnieją książki, które zachwycają: okładką, tym jak zostały wydane, pierwszym zdaniem bądź akapitem a także całą treścią... Z pewnością jedną z książek, które mogą zauroczyć jest ,,Willa, dziewczyna z lasu” Roberta Beatty'ego, którego część czytelników może kojarzyć z serii książek ,,Serafina”.


Główną bohaterką jest pochodząca Willa - dziewczyna pochodząca z słynącego z umiejętności porozumiewania się ze zwierzętami oraz roślinami plemienia Duchów Nocy czyli Feiran. Feiranie żyją w zgodzie i w harmonii z naturą do czasu, gdy nowy władca zakazuje praktykowania leśnej magii i decyduje o tym aby kraść rzeczy należące do Światłolubów, czyli ludzi.

Willa jest jedną z Jutek - ludzi specjalnie wyznaczonych do okradania ludzi. Kiedy dziewczyna trafia do siedliska ludzi i zauważywszy sprzeczność między tym co widzi a co mówi władca, jej serce zaczynają targać wątpliwości.


Historia opowiedziana jest z punktu widzenia głównej bohaterki i to ona jest w centrum wydarzeń. Tempo powieści jest nieśpieszne - pierwsza połowa książki to w większości opisy między innymi przyrody, krajobrazów, lasów, które dają możliwość dokładnego poznania .świata a być może nawet przeniesienia się do niego. Akcja nabiera tempa dopiero w drugiej części, kiedy bohaterowie zaczynają "działać" i chcą zrealizować swój cel, jednak nie są to wielkie emocje - raczej umiarkowane. Całość tworzy wyjątkowy: magiczny, ciepły, baśniowy, taki w którym czuć więź z przyrodą i w którym można stać się z nią jednością.

"Willa dziewczyna z lasu" to jedna z tych powieści, która mimo iż kierowana do młodszych czytelników może zachwycić czytelników w różnym wieku. Wyraźnie przebija się przez nią silna więź z naturą a także miłość i szacunek do niej. Poszanowanie jej praw, tego "jak wygląda" i co oferuje... Pokazuje ślepe zapatrzenie w przywódców, do czego doprowadza chciwość i zniszczenie tradycji oraz pewnych wartości. Dwa odmienne światy: z jednej strony: plemię, które tak kocha przyrodę, że nie jest w stanie "skrzywdzić" nawet źdźbła trawy, natomiast z drugiej ludzi niszczący wszystko co jest na ich drodze.

To także historia o dojrzewaniu, miłości, przyjaźni, poświęceniu. O tym że w życiu pojawia się wiele przeciwności, jednak my nie możemy się poddawać, tylko zaakceptować to co niesie los i pogodzić się z tym.

Powieść, która może zaszczepić troskę o otaczający i nas świat - uświadomić i sprawić, że zainteresujemy się tym co się na nim dzieję a następnie zaczniemy troszczyć o niego..

Nauczyć szacunku i współistnienia z przyrodą... bowiem istnieją dwie strony medalu - człowiek od zawsze potrzebował drewna, ognia , pożywienia i schronienia. Czy chciał tego, czy nie musiał skądś to wszystko pozyskiwać - czerpał z przyrody. To nieodłączna kolej życia i nic na to nie poradzimy. Jednak jeśli to robimy to należytym dla przyrody szacunkiem i poszanowaniem jej praw.

47 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page