top of page

"Warkoczyk" Justyna Wardatytuł: "Warkoczyk"
autor: Justyna Warda
data wydania: 2021
wydawca: Zysk i Ska
liczba stron: 285
ISBN: 978-83-8202-121-9


"Warkoczyk" to jedna z tych książek, która zaskakuje, ale niekoniecznie w dobrym znaczeniu tego słowa.


Trochę o fabule. W dużym skrócie jest to historia Tessy z plemienia zajmującego się wypasem owiec. Bohaterkę spotykamy w trakcie jej podróży do przyszłego męża. Niespodziewanie dziewczyna zostaje porwana przez okrutnych rozbójników z gór, w tym Arta Fesersana, drugiej głównej postaci.


Czego się spodziewałam po opisie, tytule oraz okładce? Spodziewałam się czegoś lekkiego z wartką akcją osadzoną w fantastycznym świecie. Cóż, zdecydowanie nie to otrzymałam.

Już na pierwszych stronach zderzamy się ze ścianą okrucieństwa. Świat z jakim mamy do czynienia jest brutalnym miejscem gdzie gwałty i morderstwa są na porządku dziennym. Jednak to nie jest dla mnie problemem. Zdaje sobie sprawę z tego, że w ten sposób autorka chciała dosadnie nakreślić charakter krainy w jakiej się znaleźliśmy.


Największym problemem jest to, że nie byłam w stanie polubić praktycznie żadnego z bohaterów. Nikomu nie kibicowałam, jak dla mnie postacie były z gruntu nieciekawe i złe. Pomijam już syndrom sztokholmski, który moim zdaniem można było ograć w lepszy sposób. Miałam zbyt mały wgląd w psychikę postaci aby zżyć się z ich życiem i dać im szansę.


Czułam potworny dyskomfort przez całą lekturę. Nie dlatego, że miałam nastawienie na zupełny inny, bardziej rozrywkowy rodzaj książki. Zdarza mi się czytać poważne pozycje, ale tutaj nie widziałam sensu w dalszym nagromadzaniu dramatyzmu.

Wciąż zastanawiałam się co „Warkoczyk” dla mnie wnosi i wnioski mam raczej negatywne. Nie jest to książka, którą chcę zapamiętać, albo która porusza w mojej głowie ważne problemy. Wręcz przeciwnie.


Z tego co widziałam Justyna Warda napisała kilka książek, które zostały bardzo entuzjastycznie przyjęte jak np. " Esesman i Żydówka". Wydaje mi się więc, że jest grono czytelników, którym mogłaby się ta lektura spodobać. Niestety ja do tego grona nie należę.

12 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page