top of page
  • Natalia eS

WAKACJE WŚRÓD DUCHÓWTytuł: WAKACJE WŚRÓD DUCHÓW
ANTOLOGIA OPOWIADAŃ O DUCHACH
Data wydania:2021
Wydawca: Wydawnictwo ZYSK I S-KA
Liczba stron : 563
ISBN:978-83-820-2257-5

Co łączy Oscara Wild'a, Charlsa Dickens'a czy Margaret Oliphant? Połączyła ich Antologia Opowiadań o Duchach. Dziewięciu brytyjskich i amerykańskich Autorów z XIX i XX wieku, tworzących ucztę czytelniczą wprost na wakacje. Gdy w pierwszym dniu urlopu budzi Cię listonosz, otwierasz paczkę, a tam zerka na Ciebie nieśmiało Antologia, wiesz że to będzie udany dzień i wakacje z duchami!

Piękne bezpretensjonalne wydanie, czarna okładka, obraz kilku postaci stojących pod murem kościoła, podczas gdy pewna dama stojąc pod drzewem bacznie ich obserwuje ... Chociaż nie ocenia się książki po okładce to wrażenie estetyczne zdecydowanie potęguje odbiór zawartych treści.

Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę w jakich czasach żyli i tworzyli Autorzy. Nie będą to historie rodem z "Paranormal Activity" czy "Obecności", za to czeka nas czysta klasyka jak w Opowieści Wigilijnej. Nie będzie też klimatu thrillerów współczesnych pisarzy i chociaż dreszczyku emocji nie zabraknie, będzie on bardziej magiczny i metafizyczny. Cofamy się w czasie do opowieści rodem z baśni tylko może dla bardziej dorosłych. Zapraszam!

Opowieści nie są długie, zapisane na kilkunastu do kilkudziesięciu stronach. Ponieważ Autorzy żyli w XIX i XX wieku to język jest też wiekowy. Nie mniej nie ma problemu w czytaniu czy zrozumieniu. Przekład jest bardzo dobry, czyta się szybko i płynnie. Każda z opowieści tworzy inny klimat, chociaż cały zbiór stanowi spójną całość, opowieści są mocno zróżnicowane, bohaterowie, wydarzenia i emocje które wzbudzają w czytelniku są za każdym razem różne. Antologia i bawi i wywołuje lekką refleksję. Na samym końcu znajdują się krótkie mini biografie Autorów "WAKACJI WŚRÓD DUCHÓW" dzięki czemu łatwiej Czytelnikowi zrozumieć realia w których pisali.

Zaczyna się od Ducha z Canterville czyli romansu byłoidelistycznego. Oscar Wild pięknie wprowadza czytelnika w klimat opowieści. Przenosimy się do posiadłości, którą ukochał sobie pewien złośliwy Duch, na dodatek nikt się biedaczka nie bał, a festiwal wzajemnych złośliwości zdawał się nie mieć końca. Wojna pomiędzy zjawią pragnącą spokoju, a rodziną pełną rozwrzeszczanych dzieci, która domu nie opuści jest pełna wesołych zwrotów akcji. Zakończeniem całej antologii jest opowieść o Dróżniku. Ta już jest bardziej przerażająca, lekko przypominająca krążące po rodzinach opowieści o zegarku który stanął gdy dziadek zmarł. Anegdoty o szafkach, które są się otwierają na wspomnienia o zmarłych czy naczyniach, które w niewyjaśnionych okolicznościach ulegają stłuczeniu.

W opowieściach czuć pewien klimat, romantyzm przygodę, cienką granicę miedzy jawą a snem, prawdą a złudzeniem. Jest tajemnica, której dostąpić mogą nieliczni, jak w "Pallinghurst burrow" w opowiadaniui o starym kurhanisku, Ci mocno stąpający po ziemi powiedzą przewidzenie w gorączce, Ci wrażliwsi będą rozpamiętywać walkę z królem kurhanu....


Serdecznie polecam WAKACJE WŚRÓD DUCHÓW, nawet dla starszych dzieci jako opowieści przy ognisku, na jesienne wieczory i na każdą chwile: w razie potrzeby oderwania się od codzienności sięgnij po ANTOLOGIĘ OPOWIADAŃ O DUCHACH.

(...) każdy człowiek widzi tylko to, czego jego duch oczekuje".

26 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page