top of page
  • Aga K.

"W twoją stronę" Karolina Winiarska
tytuł: "W twoją stronę"
autor: Karolina Winiarska
data wydania: 2021-06-09
wydawca: Wydawnictwo Jaguar
liczba stron: 344
ISBN: 978-83-7686-970-4


"W twoją stronę" to pierwszy tom dylogii Karoliny Winnickiej, autorki kilku dobrze przyjętych powieści obyczajowych. To opowieść o dwóch siostrach, Felicji i Łucji, których życie nie rozpieszcza. Każda z nich wybrała inną drogę, wydawać by się mogło, że niewiele ich łączy, jednak czasem okazuje się, że miłość ma różne odcienie, a siostrzana więź może być silniejsza od wszystkiego innego...


Tę książkę mogę określić jednym słowem: enigmatyczna. To nie jest powieść, w której wszystko jest dokładnie wyjaśnione, gdzie akcja jest poprowadzona chronologicznie, gdzie wiadomo o co chodzi. Autorka snuje swoją opowieść bardzo tajemniczo, nie bawi się w wyjaśnienia czy niepotrzebne rozwlekanie, raczej pozostawia czytelnika z domysłami co do tego, co tak naprawdę się wydarzyło i skąd takie a nie inne zachowania postaci.


Ponadto, jest to historia nieco melodramatyczna. Postępowanie bohaterek (zwłaszcza Felicji), ich wybory, codzienne zachowania i przemyślenia są nacechowane emocjami, są intensywne, ale zarazem szybkie, krótkie, mocne. Jest to też książka nieoczywista. Po przeczytaniu blurpa, spodziewałam się nieco łzawej historii, tymczasem autorka mnie zaskoczyła. Są tu emocje, ale nie wyciskane na siłę, są dramaty, ale nie przesadne, całość jest logiczna i wiarygodna, ale zarazem nieco tajemnicza.


"W twoją stronę" to nie tylko opowieść o poszukiwaniu siebie, czy podążaniu swoją drogą, ale też o różnych rodzajach i odcieniach uczuć. To historia budowania więzi rodzinnych, nie zawsze łatwych i przeżywania miłości romantycznej, która jest tak wszechogarniająca, że zostaje z człowiekiem za zawsze, nawet jeśli nie jest spełniona. Poruszone są tu zwłaszcza problemy ze stosunkami siostrzanymi, w których czasem jest zazdrość, czasami niesnaski, ale jednak mają swoją moc i siłę. Podobało mi się to, jak autorka przedstawiła problemy pomiędzy Felicją i Łucją, jak pokazała dynamikę ich trudnej relacji. Uniknęła przy tym przesadnego dramatyzmu, a zarazem zachowała równowagę między przesłodzeniem siostrzanej więzi a jej zupełnym brakiem.


Wątki miłosne, podobnie jak charakterystyki bohaterów są tu nieco spłycone, czego przyczyną może być zbytnia enigmatyczność w opowiadaniu tej historii. Felicja kocha, miota się, dużo myśli, jeszcze więcej robi, ale w sumie nie wiemy skąd i dlaczego pojawiła się ta miłość i jakie są jej motywacje. Niewiele wiemy też i o innych postaciach przewijających się w tej książce, co powoduje, że nie zawsze da się zrozumieć postępowanie bohaterów. Nie przeszkadza to zarazem we wciągnięciu się w opowieść, wręcz przeciwnie, te niedopowiedzenia jakoś nadają tej historii specyficznego klimatu.


Autorka nie ustrzegła się jednak banału w swojej powieści, stąd co jakiś czas z ust bohaterów padają słowa wielkie, sentymentalne, ale zarazem niewiele znaczące. Nie jest to jednak wielka wada tej książki, w sumie myślę, że nawet pasuje to do całej melodramatycznej konwencji. Lekki i nieprzegadany styl pomagają wczuć się w tę opowieść i zarazem stanowi równowagę dla wspomnianych nieco utartych stwierdzeń i lekko wytartych frazesów, które czasami się w tej powieści przewijają.


"W twoją stronę" to moje pierwsze spotkanie z twórczością pani Winiarskiej i już wiem, że nie ostatnie. Podoba mi się, że nie jest to oczywista, czy schematyczna historia, że mimo swojej enigmatyczności jest lekturą lekką, interesującą i też poruszającą czytelnika. Nie jest to książka bez wad, czytało mi się ją jednak przyjemnie i z chęcią poznam jej kontynuację, która przewidziana jest na jesień. Polecam!31 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page