top of page
  • Zdjęcie autoraBookhunter

"Trzymaj mnie mocno" Jane Chapman





Tytuł: Trzymaj mnie mocno
Tytuł oryginału: With Your Paw in Mine
Autor i ilustrator: Jane Chapman
Tłumaczenie: Barbara Supeł
Data wydania: 2018-01-01
Liczba stron: 32
Wydawca: Zielona Sowa
ISBN: 9788380737587

W życiu malucha i jego rodziców nadchodzi czas, gdy ten staje się bardziej samodzielny. Czy jest to pójście do żłobka, przedszkola, czy inny sposób przecinania przysłowiowej pępowiny. Warto dziecko przygotować na takie zmiany czytając mu książki poruszające tę kwestię. Jedną z nich jest Trzymaj mnie mocno Jane Chapman. 

Książka opowiada historię wydr. Miki do tej pory mocno trzymała się swojej mamusi i nie dostrzegała poza nią świata. Jednak gdy pewnego dnia jej mama odpływa szukać pożywienia, owinięta w wodorosty mała wyderka poznaje przyjaciela Amaka. Od tej pory dwie małe wydry spędzają ze sobą mnóstwo czasu i wspólnie poznają otaczającą ich rzeczywistość. Przeżywają chwile radosne, ale też te pełne grozy ucząc się nowych umiejętności. 


Książeczka idealna będzie dla maluchów od roczku wzwyż. Porusza ona kwestie rodzicielstwa, bliskości, samodzielności i przyjaźni. Pokazuje, że świat to nie tylko mama, bo ograniczając się do najbliższego otoczenia nie będziemy w stanie dostrzec piękna innych zakamarków. Co więcej, przebywanie jedynie w gronie mamy może pozbawić znalezienia prawdziwej przyjaźni, co zilustrowane zostało idealnie na przykładzie Miki i Amaka. 


Tak jak wspomniałam wcześniej, małe wydry musiały zmierzyć się także z niebezpiecznymi sytuacjami. Opisana w historyjce burza pokazuje, że mimo strachu trzeba trzymać się mocno, ufać sobie. Poza tym ukazuje, że nawet w najcięższym momencie pojawi się mama, troszcząca się w pierwszej kolejności o jej dziecko. 


Ta prosta historia niesie w sobie tak wiele treści. Po pierwsze opowiada o rodzicielstwie, o tym, że dziecko zawsze znajduje się na pierwszym miejscu. Po drugie pokazuje, że ciekawość świata to domena każdego malucha, a zdobywanie przyjaciół jest naturalną koleją rzeczy. Poza tym książka traktuje o potrzebie bliskości i bezpieczeństwa, o dorastaniu do roli części społeczeństwa, już nie tylko rodziny. 


Przede wszystkim wielkie wrażenie robią zawarte w książce ilustracje. Przepiękne malunki, namalowane przez autorkę,  sporządzone pędzlem, utrzymane w stonowanych kolorach zachwycą nie tylko dzieci lecz również dorosłych. 


Trzymaj mnie mocno to prosta, ale uniwersalna opowiastka o macierzyństwie, samodzielności, miłości i przyjaźni. Niewielka książka z wielkim morałem. 




Tę oraz inne książki dla dzieci znajdziecie w księgarni internetowej gandalf.com.pl













17 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page