top of page
  • Katarzyna Horodecka

"Studentka" Tess Gerritsen, Gary Braver


Tytuł: Studentka
Tytuł oryginalny: Choose me
Autor: Tess Gerritsen, Gary Braver
Wydawca: Albatros
Data wydania: 15-09-2021
ISBN: 978-83-8215-670-6

Tess Gerritsen jest na pewno znaną i przez wielu lubianą mistrzynią kryminału. Było to moje pierwsze spotkanie z autorką i jej twórczością, ale na pewno nie ostatnie, ponieważ „Studentka” dostarczyła mi tego, czego w książce szukam, ciągłego zainteresowania oraz zaskakującego zakończenia. Tess Gerritsen napisała tą powieść wraz z Garym Braverem, a w Polsce wydana została nakładem Wydawnictwa Albatros.


Taryn Moore jest główną i tytułową bohaterką czyli studentką Uniwersytetu w Bostonie. Ma przed sobą świetlaną przyszłość, bardzo dobrze się uczy i właśnie dostała się na doktorat z literatury angielskiej. Pomimo tego popełnia samobójstwo, skacząc z balkonu swojego mieszkania. Pytanie dlaczego? Co skłoniło młodą i piękną dziewczynę, żeby targnąć się na swoje życie, tuż u progu kariery uniwersyteckiej? Czy na pewno było to samobójstwo? Czy Taryn nie mogła sobie poradzić z zerwaniem z chłopakiem z którym była od liceum? Te pytania zadaje sobie Frankie Loomis, prowadząc oględziny miejsca tragedii. Jest ona detektywem bostońskiej policji i takie sprawy prowadziła nie raz. Jednak brak telefonu Taryn skłania ją do refleksji, czy aby na pewno wszystko jest takie oczywiste. W toku wydarzeń poznajemy osoby z kręgu Taryn, jej przyjaciela, cichego i pomocnego Cody’ego, skrywającego się za wiecznie brudną czapką oraz przystojnego i dojrzałego wykładowcę literatury angielskiej Jacka Doriana, w którym studentka odnajduje wsparcie i inspirację.


„Studentka” jest to jedna z tych książek, które czyta się z zapartym tchem. Przewidując zakończenie i będąc niemal pewnym odpowiedzi, na końcu wszystkie założenia zostają wywrócone do góry nogami. Zakończenie faktycznie mnie zaskoczyło, co świadczy o tym, że powieść nie jest oczywista. W książce znajdziemy wiele retrospekcji, ponieważ „Studentka” jest podzielona na „przedtem” i „potem”. Rozdziały opowiadane są przez rożnych bohaterów i pokazują ich perspektywę wydarzeń, które prowadzą nas do jednego punktu, do rozwiązania zagadki śmierci Taryn Moore. Cała fabuła i akcja jest bardzo dobrze przemyślana, tak samo jak i postacie. Główna bohaterka, pomimo tego, że umiera, budzi skrajne emocje. Na pewno jest to kobieta odtrącona i zagubiona. Chociaż chciałabym jej współczuć, jej zachowanie jest niekiedy perfidne. Tak jak mówi zdanie na okładce książki „nie ma nic gorszego niż furia porzuconej kobiety”. Zdecydowanie się z tym zgadzam, a książkę jak najbardziej polecam.

25 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page