top of page
  • Zdjęcie autoraBookhunter

"Strzelby, zarazki, stal" Jarred Diamond

Tłumacz: Tomasz Teszner

Rok wydania: 2023

Wydawca: Zysk i S-ka

Liczba stron: 700

ISBN: 9788382029024
Jeśli zastanawialiście się kiedyś jak wyglądał rozwój cywilizacji na całym świecie, jak uwarunkowania geograficzne i środowiskowe wpłynęły na kształtowanie danego społeczeństwa to publikacja autorstwa Jareda Diamonda "Strzelby, zarazki i stal" jest książką dla was.


Przede wszystkim Diamond nie skupia się jedynie na opisie cywilizacjizachodniej. Jak sam autor określił: książka próbuje nakreślić historię nas wszystkich na przestrzeni trzynastu tysięcy lat. Książka próbuje odpowiedzieć na pytanie jak pewne zjawiska przyczyniły się do wywołania konkretnych wydarzeń historycznych i tym samym rozwoju cywilizacjiw obrębie poszczególnych kontynentów.


Gatunek ludzki istnieje około 5 milionów lat, a większość dotychczasowych publikacji skupia się jedynie na okresieod pojawienia się pisma, czyli 3 tysięcy lat p.n.e. , a to zaledwie mały wycinek historii ludzkości. Publikacja Diamonda rozszerza ten wąski zakres opisując dzieje wszystkich kontynentów, by w pełni zrozumieć rozwój wszystkich zamieszkujących nasz glob cywiliazcji, a nie tylko ograniczać się do społeczeństw zachodniej Eurazji.


Publikacja Strzelby, zarazki, stal ukazuje, że warto rozszerzyć pole poszukiwań w zakresie rozwoju cywilizacji także do tych, które zamieszkiwały również inne tereny, chociażby uważane współcześnie za opóźnione cywilizacyjne. Przykładem mogą być np. społeczności zamieszkujące Afrykę Północną, gdzie trzy tysiące lat p.n.e. oprócz rozwoju pisma istniały również pierwsze formy politycznego funkcjonowania miast i państw, wykorzystywanie metalowych narzędzi, broni, a nawet udomawianie zwierząt celem zapewnienia siły pociągowej.


Jared Diamond udowodnił, że jego praca nienmamw sobie nawet krzty rasizmu, chociaż niektórzy już na samym wstępie mogliby to zarzucić. Jest to dzieło kompleksowe, mające na celu udowodnić przyczyny różnorodnego rozwoju cywilizacji na poszczególnych kontynentach. Nie jest to pozycja lekka i łatwa, momentami jest "przegadana" i dość trudna w odbiorze. Jednak moim zdaniem warto ją przeczytać chociażby ze względu na poszerzenie swojej wiedzy historycznej i świadomości na temat gatunku ludzkiego.
3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page