top of page
  • Mary Bycowsky

„Sonder” Tina Berk
Tytuł: Sonder
Autor: Tina Berk
Data wydania: 2022-05-20
Liczba stron: 318
Wydawca: Novae Res
ISBN: 9788382199185


„Sonder” to przykład świetnej, rodzimej literatury młodzieżowej z nutką kryminału - czyli czegoś, co obecnie okupuje Netflixa, na co niejako jest moda. Tym razem w polskim wydaniu, powieść Tiny Berk nie odbiega jakością od światowych konkurentek z tego segmentu literatury.


Główną bohaterką jest Sophie, nastolatka po szkole pomagająca rodzicom w prowadzeniu kawiarni. Pewnego wieczoru wybiera się na imprezę organizowaną przez jej chłopaka, Declana. Gdy przyjaciółka musi zmyć się wcześniej i awaryjnie zaopiekować młodszym bratem, Sophia jedzie z nią. Nie wie wtedy jeszcze, że Declan na tej imprezie zaginie.


Całość powieści to historia radzenia sobie z traumą z powodu utracenia bliskich. Gdzie jest Declan? Czy żyje? Jak dalej funkcjonować, gdy świat jaki znamy drastycznie się zmienia?


W książce wydarzenia poznajemy w rażącej większości z perspektywy Sophie. Autorka zatroszczyła się o grupę wyrazistych bohaterów. Berk napisała publikację, która stylem nawiązuje do amerykańskich realiów: drużyna sportowa, koleżanka podwożąca bohaterkę do szkoły maminym samochodem, tancerki (cheerleaderki?) - takie typowe high school.


Powieść przesycona jest symboliką i emocjami. Trochę zabrakło mi różnorodności - wszystkie postacie kiszą się niejako we własnym sosie, mieszkając w niewielkim miasteczku. Ale przynajmniej nie było dzięki temu nudno - można powiedzieć, że autorka wycisnęła z bohaterów, ile się dało.


„Sondera” czyta się niezwykle szybko. To lektura na jeden wieczór. Ma świetna dynamikę i nawet jeśli, jako powieść młodzieżowa, jest tylko czytadłem - spełnia swoją rolę nad wyraz dobrze, intrygując i wciągając czytelnika.


Ciekawym zabiegiem, jest stworzenie playlisty, którą możemy ściągnąć i słuchać jej podczas czytania. Piosenki zostały dopasowane do fragmentów tekstu i w książce znajdziemy informację jak poszerzyć doznania również o słuchowe. Nowatorskie, na plus.


Jeśli Wam również spodobała się książka Tiny Berk, możecie spróbować szczęścia również z wcześniejszą Jej powieścią, wydaną przez Novae Res - „Ta jedna gwiazda”. Autorka upodobała sobie literaturę młodzieżową i sądząc po „Sonderze”, radzi sobie w niej wyśmienicie. To duże, pozytywne zaskoczenie i miło spędzony czas z lekturą.


66 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page