top of page
  • emaleth89

Smok odrodzony


Tytuł: Smok odrodzony

Tytuł oryginału: The Dragon Reborn

Autor: Robert Jordan

Tłumaczenie: Katarzyna Karłowska

Data wydania: 2020-04-07

Wydawca: Zysk i S-ka

ISBN: 9788381168458


W III części sagi Roberta Jordana Rand al’Thor już wie, że będzie musiał stanąć twarzą w twarz z Czarnym, panem wszelkiego zła. Posiada Jedyną Moc, która prawdopodobnie przyniesie mu szaleństwo i zniszczenie. Na świecie widać coraz więcej znaków, które wskazują, że pieczęci chroniące ludzkość przed Ba’alzamonem słabną. Rand boi się zostać marionetką, czy to w rękach złych ludzi czy też tych, którzy reprezentują dobro, porzuca więc towarzyszy i samotnie stara się dojść do swojego przeznaczenia.


Mimo tytułowego Smoka Odrodzonego, w tej części głównego bohatera widać znacznie mniej. Jest to celowy zabieg, dzięki któremu inne, równie ciekawe postacie, mają okazję się rozwinąć. Śledzimy więc Mata, który musi uwolnić się od mocy Złego i zostaje wysłany na swoją misję. Adeptki Jedynej Mocy, czyli Egwene, Nynaeve i Elayne, niejako na własne życzenie stają się jednymi z głównych postaci Wzoru – obserwujemy, jak rozwijają swoje umiejętności i z wiejskich dziewcząt staja się prawdziwymi Aes Sedai. Pojawiają się nowi bohaterowie: przedstawiciele starożytnej rasy Aielów, o których dotąd tylko słyszano, czy poszukiwaczka Rogu Valere, tajemnicza Faile, której losy w jakiś sposób splatają się z losami Perrina.


Ciężko jest utrzymać uwagę czytelnika przez kilkanaście naprawdę sporych objętościowo tomów, jednak opowieść Jordana rozwija się w wielu kierunkach i wyraźnie widać tu potencjał na kolejne części. Trzecia część jest płynnym przejściem z tomu drugiego i zachęca nas do kontynuowania tej czytelniczej przygody. Co bardzo odmienne od współczesnej literatury, autor zawsze kończy zaczęte wątki. Nie trzyma czytelnika w sztucznym napięciu, tylko opowiada historie do końca.


„Smok odrodzony” to kolejna powieść, którą czyta się niezwykle szybko i przyjemnie. Nie czuć tu ciężaru wielkiej sagi, mimo że niewątpliwie „Oko świata” na takie miano zasługuje. Kolejne elementy świata stworzonego przez autora oraz rozbudowanie postaci sprawiają, że nie chcemy się z tą historią rozstać. Z zaciekawieniem sięgnę po kolejny tom.

50 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page