top of page
  • Mary Bycowsky

„Skrzynia w lesie” Maureen JohnsonTytuł: Skrzynia w lesie
Autor: Maureen Johnson
Data wydania: 2021-10-27
Liczba stron: 350
Wydawca: Poradnia K
ISBN: 9788366555730

„Skrzynia w lesie” to kolejna książka o przygodach nastoletniej detektywki, Stevie. Jej sława po rozwiązaniu poprzedniej sprawy nieco przebrzmiała i dziewczyna pracuje obecnie w sklepie spożywczym. Nie jest to jej wymarzone zajęcie, więc gdy otrzymuje niespodziewanego maila od organizatora obozu letniego z zaproszeniem do współpracy, jest więcej niż zadowolona.


Zwłaszcza, że nie będzie zwykłą opiekunką. Jej zadaniem będzie rozwikłanie sprawy morderstw. Tragedia wydarzyła się na tym terenie pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku i do tej pory nie została rozwikłana. Dodatkowym bonusem jest fakt, że Stevie może zabrać ze sobą przyjaciół.


Decyzja jest więc oczywista. Sprytnie przekonuje rodziców do pomysłu i wyrusza pociągiem (to pierwsza jej podróż tym środkiem lokomocji) w siną dal. Czy uda jej się rozwiązać zagadkę sprzed lat? Czy poradzi sobie w spartańskich warunkach obozu?


Książka Johnson trzyma poziom, a kolejne przygody tej samej młodzieżowej ekipy są jakby naturalną kontynuacją. Autorka przedstawia bohaterów na tyle sprawnie, że nawet nie czytając poprzednich części można łatwo się zorientować kto jest kim.


Akcja opisana w powieści dzieje się współcześnie i w czasie odkrycia zbrodni, co nadaje książce odpowiedni „creepy” klimat. Wspomnienia, powrót do lat minionych wprowadza atmosferę niepokoju, niemal grozy.


Jest to jednak lekka lektura, przez którą przebrniecie szybko i nie bez przyjemności. Bohaterka słuchająca podcastów o mordercach i czytająca książki o technikach łapania zabójców budzi sympatię dla swojego oddania temu hobby. Myślę, że miłośnicy kryminałów (zwłaszcza młodzi) mogą się spokojnie z nią identyfikować.


Jako że lubię historie o morderstwach z przeszłości, „Skrzynia w lesie” wpisuje się w ten kanon znakomicie. Dodatkowym atutem jest grafika z rozrysowanym planem obozu, można więc umiejscowić sobie i przeanalizować poszczególne wydarzenia.


Jeśli chcecie przeżyć wakacyjną przygodę z dreszczykiem, książka Johnson idealnie się do tego nadaje.

20 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page