top of page
  • Mary Bycowsky

Rodzina Treflików „Przygody do słuchania”Tytuł: Rodzina Treflików. Przygody do słuchania
Autor: Liliana Fabisińska, Magdalena Komsta
Data wydania: 202-11-25
Liczba stron: 248
Wydawca: Trefl
ISBN: 9788395836657

Kojarzycie bajkę serialową o rodzinie Treflików? Jeśli tak, warto zapoznać się z serią książek z przygodami ekranowych bohaterów.


Stworzony z myślą o dzieciach cykl „Trefliki na dobranoc” zawiera perypetie sympatycznych bohaterów. Jest to rodzinka składająca się z Tatusia (niczym u Muminków), Mamusi, dwójki rodzeństwa i dziadków. Towarzyszą im: ciotka latająca na miotle, Mały Wujcio potrafiący czarować oraz barwni sąsiedzi.


Przygody skupiają się oczywiście na dzieciach i ich przejściowych kłopotach, które zawsze są pozytywnie zakańczane. A to przy pomocy rodziców, a to przyjaciół. Książka przeznaczona jest już dla trzylatków, stąd historie nie są zbyt skomplikowane, choć niektóre będą wymagały od rodzica dodatkowych wyjaśnień (np. znaczenie terminu „sobowtór” pojawiającego się w jednym z epizodów). Warto jednak pracować z dzieckiem. Czytanie bajek na dobranoc to w końcu wspólny czas opiekuna i malucha.


Miłym zaskoczeniem był fakt, że publikacja zawiera nie tylko bajki, ale także przydatne dla rodziców porady. Np. dowiemy się z niej, jaki wprowadzić rytuał zasypiania, poznamy wyciszające zabawy, czy sposoby na zachęcenie malucha do szorowania zębów. Seria stawia także na multisensoryczność, czyli włączenie do wykonywanych zabaw różnych zmysłów. Razem jest to kilkadziesiąt stron podręcznika rodzica przed lekturą właściwą i po niej. Bowiem samo czytanie nie jest końcowym etapem usypiania dziecka.


A rzeczona cześć zawiera czternaście przygód Treflika i jego siostry, zaczerpniętych z serialu i zawierających zdjęcia z ekranowej wersji. Książka jest tak nasączona ilustracjami, że z pewnością spodoba się młodemu odbiorcy i przykuje Jego uwagę. Całość wydana jest na wysokiej jakości kredowym papierze.


Świetną sprawą jest dodanie do książki audiobooka na płycie CD. Jeśli chcemy skupić się na kontakcie z dzieckiem, np. przytulankach, a nie koncentrować na czytaniu, możemy po prostu słuchać. Płyta zwiera kilka dodatkowych historyjek, nie zawartych w wersji drukowanej. Audiobook może być także zachętą dla dziecka, które uczy się czytać, bądź już tę umiejetność posiada - może jednocześnie wysłuchiwać i czytać lub po prostu przeglądać książeczkę. Całkowity czas nagrania to aż 217 minut.


W kolejnych przygodach rodzeństwa Treflików ważną rolę odgrywają piosenki. Bohaterowie lubią sobie porymować proste teksty, stąd cieszy też dodanie do płyty kilku kołysanek, które pomogą zasnąć.


Duży plus także za to, że umieszczono w bajkach bohaterkę na wózku inwalidzkim - należy uczyć tolerancji i akceptacji dla różnorodności już od najmłodszych lat. Historyjki nie są zaś pustymi opowiastkami, a każda zawiera jakiś morał... np. że kłamstwo nie popłaca, czy że trzeba sprzątać po sobie śmieci.


Zabawnym oczkiem puszczonym do rodzica jest jeden z bohaterów - wielki różowy goryl o wdzięcznym imieniu Prince Kong.


Reasumując, „Przygody do słuchania” jawią się jako świetna alternatywa dla zwykłych książek z bajkami. Jeden epizod serialu o Treflikach trwa około ośmiu minut, stąd i te ukazane w lekturze są krótkie i nie przemęczą nawet małego dziecka. Dodatkowo bohaterowie znani z ekranu wydają się dziecku bliżsi. O zaletach audiobooka w formacie mp3 chyba nie muszę więcej wspominać. Jeśli chcecie odkryć nową jakość usypiania dziecka lub po prostu nie jesteście zwolennikami wgapiania się w ekran przed snem, przetestujcie Trefliki w wersji czytanej i audio.


18 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page