top of page
  • Zdjęcie autoraBookhunter

"Róża w rozkwicie" Louisa May Alcott

Zaktualizowano: 5 sty 2022
Tytuł: Róża w rozkwicie
Autor: Louisa May Alcott
Data wydania: 2021-09-15
Liczba stron: 400
Wydawca: Wydawnictwo MG
ISBN: 9788377797464"Róża w rozkwicie" to drugi tom cyklu, którego główną bohaterką jest znana z "Ośmiorga kuzynów" Rose.


W tej części dziewczyna z podlotka i trzpiotki staje się prawdziwą kobietą. Po wyprawie dookoła świata wraca na Ciocine wzgórze, by usystematyzować swoje życie i podjąć już konkretne plany. Nie chce być jak większość dziewcząt, nie zależy jej na zamążpójściu. Chce wspierać potrzebujących. Jednak etykieta wymaga, by Rose zaczęła pojawiać się na salonach i bywać w towarzystwie.


Na główny plan w tej części wybija się sylwetka głównej bohaterki. To sprawy związane z jej myślami i dorastaniem stanowią główny trzon fabuły. Rose przeżywa pierwsze zauroczenia i rozczarowania. Zresztą tak samo jak jej kuzyni. Młodzi dążą do spotkania swojej drugiej połówki, narzucają im to ówczesne konwenanse. Ich rodziny głównie na tym się skupiają. Zaskakuje więc Rose, ona nie chce być jedynie żoną, pragnie czegoś więcej.

W całej tej oprawie, w kreowaniu głównej bohaterki na osobę waleczną, opierającą się dyktaturze społecznej, ciężko nie dostrzec moralizatorskiego tonu wypowiedzi autorki, do którego przyzwyczaiła już czytelników chociażby w "Małych kobietkach".


"Róża w rozkwicie" to powieść o podejmowaniu samodzielnych, świadomych decyzji. Historia o dojrzewaniu, gdy ma się wsparcie najbliższych przyjaciół i rodziny. Przede wszystkim to także książka ukazująca zmieniające się relacje na przestrzeni czasu.

To urocza powieść, pełna ciepła, ukazująca ducha czasów w jakich żyła autorka. Kolejna przesympatyczna pozycja pozwalająca się cofnąć o 150 lat, by poznać życie ówczesnej młodzieży.


27 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page