top of page
  • mkcelinska

[PRZEDPREMIEROWO] Lustrzana Kraina - Carole Johnstone


Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2022-09-27
Liczba stron: 432

Wciągający thriller psychologiczny opowiadający o siostrach bliźniaczkach, mężczyźnie, którego obie kochają, nawiedzonym domu i mrocznych tajemnicach z dzieciństwa. Pięknie opowiedziana i napisana z zegarmistrzowską precyzją książka. – Stephen King
Cat mieszka w Los Angeles, z dala od okazałego, gotyckiego domu w Edynburgu, w którym dorastała wraz z siostrą El. W dzieciństwie wymyśliły Lustrzaną Krainę – mroczne miejsce w spiżarni, zamieszkałe przez piratów, czarownice i klaunów. Teraz Cat rzadko wspomina o rodzinnym domu i o tym, że El mieszka tam teraz ze swoim mężem. Jednak kiedy El ginie w tajemniczych okolicznościach, Cat musi wrócić do Edynburga. Stary dom wciąż jest pełen ciemnych zakamarków, a Cat na każdym kroku napotyka dawne tajemnice i przerażające duchy z przeszłości – ktoś (El?) pozostawił jej wskazówki, które mają doprowadzić do Lustrzanej Krainy, gdzie pozna całą prawdę…
Lustrzana Kraina to mroczny i świetnie napisany thriller o miłości i zdradzie, odkupieniu i zemście, mocy wyobraźni i cenie wolności.




Gdy sięgnęłam po thriller Carole Johnstone już po kilkunastu pierwszych stronach zastanawiałam się, czy z czytania nie zrezygnować. Na szczęście nie zrezygnowałam, bo kolejne fragmenty historii i zakończenie jest naprawdę dobre. Pierwsze rozdziały powieści to bardzo wiele wspomnień z przeszłości, którymi dzieli się z czytelnikiem Catriona. Wspomnienia dotyczą Lustrzanej Krainy - mrocznego miejsca w spiżarni, zamieszkałego przez piratów, czarownice i klaunów. Byłam pewna, że cała lektura oparta będzie na wyobraźni dziewczyny. Na szczęście tak się nie stało, bo oprócz fantastyki, ważnej dla całej historii, był tu też kawał dobrego kryminału.


Cat to młoda dziewczyna, która od lat mieszka w Stanach Zjednoczonych. Wyjechała do Ameryki po kłótni z siostrą El, opuszczając rodzinny dom. El zdecydowała się na zamieszkanie w lokalu, w którym kiedyś dziewczyny mieszkały z rodziną – mamą i dziadkiem. Dziś El ma męża i wydawałoby się, że wiedzie szczęśliwe życie w Edynburgu. Pewnego dnia kobieta ginie w tajemniczych okolicznościach – wypływa ukochaną łodzią i rozpływa się jakby w powietrzu. Jej mąż, Ross, jest przerażony. Zupełnie nie odnajduje się w nowej rzeczywistości. Do Szkocji przyjeżdża Cat – chce pomóc w poszukiwaniach siostry bliźniaczki. Powrót do rodzinnego domu jest niezwykle trudny, ponieważ z domem wiąże się wiele wspomnień, niekoniecznie dobrych – całe dzieciństwo bliźniaczki uciekały w świat wyobraźni, tworząc Lustrzaną Krainę, uciekając przed Wiedźmą i przebierając się za klauny, więc w pewnym momencie Catrionie trudno jest ocenić co jest realnym wspomnieniem, a co było tylko historią, w którą z siostrą wierzyły. Kilka dni mija, a po El i jej łodzi – ani śladu. Cat czuje, że jej siostra na pewno żyje, ale trudno jest jej do tego przekonać policję, która zbliża się ku umorzeniu śledztwa. Kobieta uważa, że zaginięcie El jest kolejną intrygą stworzoną przez siostrę, która lubi manipulować osobami wokół. Szczególnie w momencie, gdy w ręce Cat zaczynają trafiać anonimowe listy , którymi ktoś próbuje zmusić dziewczynę do wyjazdu. A później Catriona dostaje maile, w których ktoś próbuje zmusić ją do zmierzenia się z przeszłością.


Co kryje za sobą zaginięcie El? Czy Ross, jej mąż, wie co mogło się z nią stać? Co działo się w Lustrzanej Krainie, Kawiarni Klaunów i kim był Sinobrody?


Przyznam, że książka jest bardzo intrygująca i choć pierwsze jej rozdziały są dość ciężkie, z każdym kolejnym dniem poszukiwań El historia robi się coraz ciekawsza, a czytelnik ma sporo tropów, którymi może podążać równolegle z Catrioną. Nie zniechęcajcie się po pierwszych stronach!


Moja ocena: 8/10

65 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page