top of page
  • mkcelinska

Poza nawiasem - Marzena Hryniszak


Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2023-08-01
Liczba stron: 512
ISBN: 9788382029598


Jak to jest, gdy nikt cię nie zauważa? Nie szuka? Nie martwi się?
Poruszająca opowieść o kobiecie wykluczonej.
Żaneta Ravigne, bezdomna alkoholiczka, żyje z dnia na dzień. Jeśli czegokolwiek pragnie, to tylko stać się niewidzialną i nie pamiętać o tym, co było. Stroni od ludzi, a jej jedynym przyjacielem zostaje bezpański kundel.
Podczas jednej z wiosennych nocy Żaneta staje się świadkiem dziwnego wydarzenia, choć już na drugi dzień nie jest pewna, czy nie był to senny majak. Jednak obraz mężczyzny wrzucającego ciężki wór do rzeki nie daje jej spokoju. W trudnym momencie pomocną rękę wyciąga do niej Kornelia, również do niedawna bezdomna.
Żaneta, by stawić czoło rzeczywistości, musi zmierzyć się ze swoją przeszłością. Świat, od którego uciekła, istnieje nadal. Tylko dlaczego wtedy uciekła? I jak ma zawalczyć o siebie teraz?
„Poza nawiasem” to najnowsza powieść Marzeny Hryniszak, autorki świetnie przyjętej przez czytelników książki „Nie twój interes”.


"Poza nawiasem" to książka, która otwiera drzwi do niezwykle trudnej i złożonej rzeczywistości osób bezdomnych. Autorce udało się w niezwykle poruszający sposób opowiedzieć historię Żanety, kobiety, która doświadczyła upadku z pozycji stabilnego życia na ulicę, pełną bezdomności i uzależnień.


Żaneta, wykształcona kobieta z dobrze ułożonym życiem, nagle traci wszystko i znajduje się na ulicy, bez pieniędzy i perspektyw. Autorka z wnikliwością analizuje psychikę bohaterki, ukazując, że za każdym bezdomnym kryje się tragiczna historia, która prowadzi do tego stanu. Pokazuje, że problem bezdomności dotyka różne środowiska społeczne i może spotkać każdego.


Marzena Hryniszak wnikliwie analizuje psychologiczny portret głównej bohaterki, przedstawiając jej życie w sposób, który skłania do refleksji nad naturą ludzkich tragedii. Żaneta, kiedyś kobiecej siły i pewności siebie, staje się niewidzialna w tłumie bezdomnych. Jej walka o przetrwanie, szukanie godności i wyjście z nałogu stanowi serce tej opowieści.


Niezwykle ważnym aspektem książki jest ukazanie, że każdy bezdomny ma swoją historię, swoje upadki i dźwiga bagaż przeszłości. To nie tylko opowieść o życiu na ulicy, ale także o trudnym procesie przekształcania się w osobę bezdomną, która za wszelką cenę próbuje ocalić swoje resztki godności.


Czytelnik jest w stanie przeniknąć przez opisane słowa do głębszych warstw emocji i zrozumieć, że problem bezdomności dotyka różne grupy społeczne, bez względu na pochodzenie czy status materialny. Autorka nie tylko ukazuje dramatyczny los bezdomnych, ale stara się także dociekać przyczyn tego stanu rzeczy. Książka wciąga od pierwszych stron, pozwala lepiej zrozumieć życie osób bezdomnych, ich codzienne zmagania i walkę o przetrwanie. Marzena Hryniszak ukazuje nie tylko fizyczną, ale również emocjonalną stronę bezdomności, co sprawia, że historia nabiera głębokiego wydźwięku.Czytelnik wraz z bohaterką odkrywa tajemnice jej przeszłości, próbując zrozumieć, jak doszło do tak dramatycznej sytuacji. Autorka zręcznie buduje napięcie, prowadząc nas przez historię pełną smutku, bólu i nadziei na lepsze jutro.


Marzena Hryniszak w swojej książce podejmuje odważne tematy, jakim są depresja i uzależnienia, zręcznie przekazując czytelnikowi, że bez wsparcia bliskich trudno jest wyjść z tego rodzaju trudności. Książka nie pozostawia obojętnym, skłaniając do refleksji nad losem ludzi, którzy często z różnych powodów znaleźli się na marginesie społeczeństwa.


"Poza nawiasem" to lektura, która wstrząsa, porusza i pozostawia długi ślad w pamięci czytelnika. To opowieść o ludzkiej sile, nadziei i walce o godność, której wartości doceniamy dopiero w obliczu trudności życiowych. Polecam tę książkę każdemu, kto pragnie zanurzyć się w głębokiej i wzruszającej historii oraz zastanowić się nad kondycją ludzką i naszym obowiązkiem względem innych."Poza nawiasem" to niezwykle emocjonująca i wzruszająca lektura, która pozwala na chwilę zatrzymania się i zastanowienia nad losem innych. Książka ta otwiera oczy na problemy społeczne i skłania do refleksji nad wartością współczucia i pomocy drugiemu człowiekowi. Polecam tę książkę każdemu, kto szuka poruszającej opowieści o ludzkich losach i chce zrozumieć, jak ważne jest wsparcie dla potrzebujących.


Moja ocena: 9/1012 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page