top of page
  • Mary Bycowsky

„Powrót” Nicholas Sparks
Tytuł: Powrót
Autor: Nicholas Sparks
Data wydania: 2021-11-10
Liczba stron: 416
Wydawca: Albatros
ISBN: 9788382157185


Nicholas Sparks to już światowa marka w literaturze. Czy i tym razem udało mu się stworzyć pełną emocji i ciepła opowieść? Oczywiście, że tak.


Głównym bohaterem jest Trevor. Weteran wojny w Afganistanie, lekarz z syndromem stresu pourazowego. Zamierza powrócić do praktykowania medycyny, jednak zanim odbędzie kolejny staż zmieniający specjalizację (w wyniku obrażeń wojennych stracił dwa palce i nie może już być chirurgiem), czeka go uporządkowanie spraw po zmarłym dziadku.


Staruszek miał 91 lat i doznał udaru. Co ciekawe, nie w pobliżu domu, ale na kilka godzin jazdy zdezelowanym pick-upem od niego. Dlaczego i dokąd konkretnie wybrał się akurat wtedy? Wnukowi nie daje spokoju ta niespodziewana wycieczka…


To jest wątek tajemnicy, amatorskiego śledztwa, który jest wartością dodaną do „Powrotu”. Ostatnie, niezrozumiałe słowa seniora potęgują ciekawość czytelnika. Autor umiejętnie łączy historię a’la kryminalną z opowieścią o emocjach.


Nie tylko damsko-męskich. Główny bohater wspomina radosne chwile, jakie spędzał w wakacje u dziadka. Te wspólne wieczory na łodzi, czy nauka obcowania z pszczołami w pasiece. To bezwarunkowa miłość wnuka, która nie słabnie w dorosłości.


Nie zabraknie oczywiście wątku stricte romansowego. I choć bohater wzbrania się przed tym uczuciem, przebywa w małym miasteczku wszak tylko tymczasowo, zamierza sprzedać stary dom… krew nie woda.


Sparks pięknie pisze o emocjach i ma zdolność umieszczania ich w uroczej otoczce. Tym razem również mamy błogie krajobrazy, atmosferę mieściny, w której wszyscy sie znają, rzeki, po których można popływać, obserwując orła bielika, czy aligatory.


Nie przerażajcie się objętością. „Powrót” to wszak ponad czterysta stron, ale wciągających - nie poczujecie zmęczenia. Radzę jednak czytać niespiesznie i delektować się tą atmosferą sennego miasteczka i zakamarkami duszy głównego bohatera. Zapraszam Was na tę emocjonalną ucztę i jestem spokojna, że posmakuje. A jeśli już spotkaliście się z twórczością autora - też nie powinniście mieć wątpliwości.

17 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page