top of page
  • Zdjęcie autoraBookhunter

"Postscriptum" Anna KarpińskaTytuł: Postscriptum
Autor: Anna Karpińska
Cykl: Pamiętaj o mnie, tom II
Data wydania: 2020-07-07
Liczba stron: 448
Wydawca: Prószyński i S-ka
ISBN: 9788381693141
Gatunek: powieść obyczajowa

Pierwszy tom cyklu Anny Karpińskiej Pamiętaj o mnie, czyli List zakończył się w momencie, gdy nasza główna bohaterka Małgorzata postanowiła zawalczyć o siebie i swoje marzenia. W Postcriptum autorka w dalszym ciągu przedstawia jej dalszą drogę, a ta, delikatnie mówiąc, usłana różami nie jest. 

Już pierwsze strony powieści wprawiają w istne zdumienie. Anna Karpińska igra z czytelnikiem, ukazuje przewrotne rozwiązanie zagadki kim jest korespondujący z Małgorzatą Jonasz Grad. Całkowicie zmieniona została koncepcja i domysły przedstawianie w tomie pierwszym. Poza zawirowaniami związanymi z korespondencyjnym przyjacielem, główną bohaterkę czeka batalia z niewdzięcznym mężem, perturbacje z latoroślami i pomoc w kłopotach jej koleżance Idze oraz ciężarnej siostrze. 


Małgorzata to bohaterka z krwi i kości, taka jak większość kobiet w jej wieku. Jest mocno związana z rodziną, nieustannie jest przekonana, że dobro innych powinna stawiać przed swoim. Przez lata niedoceniania i traktowana niczym służba domowa nie do końca potrafi odnaleźć się w nowej roli, przekonać się o swojej wartości. Do pionu stawia ją Michalina, jej siostra, gorąco namawiając, by nie odpuszczała i nie unosiła się honorem, by w końcu zawalczyła o swoje dobro. 


Anna Karpińska potrafi przybliżać życie swoich bohaterek w bardzo realny sposób. Opisując ich codzienność, czytelnik ma wrażenie jakby z nimi żył pod jednym dachem, delektował się posiłkami, zwiedzał Toruń, w którym w głównej mierze osadzona została akcja.  


Książka napisana jest lekko, wręcz się przez nią mknie, tym bardziej, że bohaterowie nie są oszczędzani i co chwilę piętrzą się przed nimi kolejne przeszkody. Gdy już się wydaje, że wszystko się ułoży i wychodzą na prostą, czytelnikowi fundowany jest emocjonalny rollercoster. 


Postscriptum to kolejna powieść obyczajowa Anny Karpińskiej, która zadowoli nawet najbardziej wymagającego czytelnika lubującego się w tym gatunku. 
7 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page