top of page
  • Aga K.

"Po drugiej stronie różdżki" Tom Felton


tytuł: "Po drugiej stronie różdżki"
tytuł oryginału: "Behind the Wand"
autor: Tom Felton
tłumaczenie: Robert Waliś
data wydania: 2023-03-22
wydawca: Wydawnictwo Albatros
liczba stron: 272
ISBN: 978-83-6751-285-5


Wychowałam się na książkach z serii o Harrym Potterze, mam spory sentyment do tych opowieści. Potem przyszły filmy na ich podstawie, oglądane przeze mnie miliony razy i wtedy też postacie z tego magicznego świata uzyskały realne twarze. Już chyba zawsze bohaterowie sagi o chłopcu, który przeżył będą dla mnie wyglądać jak aktorzy, którzy się w nich wcielali. Kiedy więc usłyszałam, że jeden z tych aktorów wydaje autobiografię, wiedziałam, że będę chciała ją przeczytać, choćby po to, żeby dowiedzieć się więcej o tym jak wyglądały kulisy moich ulubionych filmów...


Tak w moje ręce wpadła książka "Po drugiej stronie różdżki" Toma Feltona. Aktor ten, jak wiedzą wszyscy potteromaniacy i pewnie osoby mniej zainteresowane tymi klimatami, wcielał się w rolę Draco Malfoya - szkolnego przeciwnika głównego bohatera serii. Jako swego rodzaju czarny charakter budził emocje wśród odbiorców, a dzięki udziałowi tej serii zdobył rozpoznawalność. Jednakże Tom jest młodym człowiekiem, ma dopiero 35 lat, sięgając po jego książkę zastanawiałam się więc czy właściwie ma on co opowiadać w autobiografii. Nie oszukujmy się, tego rodzaju publikacje powstają zazwyczaj wtedy, kiedy ich bohater ma za sobą długie życie, pełne znaczących filmów, czy na przykład tragicznych wydarzeń etc. Tymczasem Tom jest, jak wspomniałam, dość młodym aktorem, na dodatek najbardziej znanym ze swoich dziecięcych ról.

Okazuje się, że jednak ma on w swojej książce coś do powiedzenia, chociaż niekoniecznie to, o czym się spodziewałam, że opowie. Snuje on bowiem opowieści o swoim dorastaniu, zmaganiu się ze sławą zdobytą w bardzo młodym wieku, o poszukiwaniu siebie, swojego miejsca, czy o blaskach i cieniach aktorstwa. Dzieli się przy tym trafnymi, choć może czasem banalnymi spostrzeżeniami o życiu. Oczywiście ważną rolę w jego wyznaniach mają filmy z serii o Harrym Potterze, w końcu nie tylko ich kręcenie pochłonęło wiele lat jego życia, ale też zapewniło mu rozpoznawalność i właściwie zmieniły jego normalność.


Nie ma tu miejsca na jakieś szczegółowe opowieści z planu filmowego, Tom snuje raczej pojedyncze wspomnienia, wskazuje na zdarzenia, które na niego wpłynęły, wspomina osoby, które spotykał na swojej drodze. nie tylko tej aktorskiej. Ma on przy tym bardzo lekkie pióro, pisze prosto i z humorem, jakby opowiadał historię życia zaufanemu znajomemu. Czuć tę intymność i szczerość, na jaką można się zdobyć przy okazji tego rodzaju wyznań, ale też widać, że Tom pozostawia również pewne rzeczy dla siebie. Teoretycznie jego opowieść jest uporządkowana, składa się z krótkich rozdziałów dotyczących osób i wydarzeń z jego życia, nie trzyma się on jednak ściśle chronologii, raczej sypie różnymi anegdotami i nie stroni od dygresji.


"Po drugiej stronie różdżki" to nie tylko lektura dla fanów Toma Feltona, czy miłośników filmów z serii "Harry Potter", ale też dla osób luźno kojarzących tego aktora, ale chcących poczytać kilka sympatycznych (i tych mniej miłych) historii z jego życia. Książkę tę czyta się szybko i lekko, a po jej lekturze sympatia czytelnika do autora może zdecydowanie wzrosnąć ;).


Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem Albatros - współpraca barterowa.


80 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page