top of page
  • anna.klata

"Opowiastki do przemyślenia" Jorge Bucay'a, czyli bajki dla dorosłychTytuł: Opowiastki do przemyślenia
Autor: Jorge Bucay
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 17.12.2021
ISBN:978-83-8202-402-9

Oryginalny tytuł tej książki w języku hiszpańskim brzmi Cuentos para pensar - dosłownie „bajki/historie/opowiadania do przemyślenia”. Niestety w języku polskim nie istnieje dobry odpowiednik tego słowa. Dlatego dobrze, że tłumaczka zdecydowała się na relatywnie nieobarczone skojarzeniami „opowiastki”. „Opowiadania” czy „historie” brzmiałyby zbyt pompatycznie. Z kolei w naszej kulturze bajki postrzega się jako coś, co czytamy dzieciom na dobranoc. Ot, proste historyjki z morałem, w których wszystko jest czarno-białe, a dobro zawsze zwycięża. Królewna musi zostać uratowana z rąk złego potwora przez dzielnego rycerza, dzieci zawsze pokonają złą wiedźmę, a żadna klątwa nie pozostanie niezdjęta z księcia zaklętego w żabę.


Kolejna wydana po polsku książka Jorge Bucaya, argentyńskiego pisarza i psychologa, jest na pierwszy rzut oka zbiorem właśnie takich bajek – zarówno historie, jak i tu i ówdzie powplatane między nimi wiersze, są krótkie, proste i przejrzyste. Morał na koniec jest jasny. Jednak nie są to bajki dla dzieci – z mojego punktu widzenia są one przede wszystkim dla dorosłych. Te historyjki są raczej lustrem, w którym ma przejrzeć się czytelnik i które mają sprawić, że spojrzymy na swoje życie z innej strony.


Autor pisze o tematach uniwersalnych – zazdrości, lęku przed śmiercią, odrzuceniem, chęci znalezienia sensu życia czy tej „drugiej połówki”. W tym celu sięga po motywy i bohaterów zarówno uniwersalnych, jak i specyficznych dla konkretnej kultury – szczególnie żydowskiej – jednak, co charakterystyczne dla Bucay’a, kontekst kulturowy nie jest konieczny, żeby i te fragmenty zrozumieć.


Bucay jest psychologiem i terapeutą specjalizującym się w nurcie psychoterapii Gestalt. Ten nurt skupia się na pracy z pacjentami, którzy chcą lepiej zrozumieć źródło swoich zachowań i emocji – jej częstym elementem jest odgrywanie scenek, dzięki którym uczestnicy będą w stanie zidentyfikować skąd się wzięły określone odczucia i co je sprowokowało. I Opowiastki do przemyślenia spełniają podobną rolę. Dzięki nim czytelnik może zastanowić się, czy czasami on sam nie przejawia podobnych zachowań, czy, jak bohater jednej z historyjek, sam nie utrudnia sobie życia albo, jak inny, nie rani ludzi celowo, aby sprowadzić ich do swojego poziomu.


Dlatego ta książka na pewno nie jest do końca dla każdego. Wymaga ona czytelnika, który nie będzie chciał tylko ją „odhaczyć” i przeczytać w jedno popołudnie. Raczej takiego, który ją przeczyta, a potem zajrzy do niej od czasu do czasu, szczególnie, jeśli ten będzie potrzebował chwili spokoju i wyciszenia (jedno z opowiadań to de facto scenariusz sterowanej medytacji). Jeśli ktoś spodziewał się bzdur i płytkiej pseudofilozofii w stylu Paulo Coelho, to zdecydowanie nie jego adres. Niektóre morały mogą brzmieć prosto, czasami banalnie, ale dalekie są od taniego moralizatorstwa Brazylijczyka.


Opowiastki do przemyślenia są historiami o nas i dla nas – czy zdecydujemy się razem z nimi zatrzymać w codziennej gonitwie, zależy już tylko od nas samych.


autorka: Anna Klata
49 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page