top of page
  • anna.klata

"Odyseja" Barbary Kingsolver - opowieść o tożsamości


źródło okładki: https://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazki/odyseja/

Tytuł: Odyseja
Autorka: Barbara Kingsolver
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania:27.09.2023
ISBN:978-83-6775-936-6
Tłumaczenie: Małgorzata Małecka

Powieść Barbary Kingsolver “Odyseja” opowiada historię amerykańskiego pisarza Harrisona Shepherda, który zdobył popularność po drugiej wojnie światowej swoimi powieściami historycznymi o losach Majów i Azteków.


Ten zawieszony pomiędzy dwoma ojczyznami pisarz spędzi całe swoje krótkie życie na poszukiwaniu swojej tożsamości. Matka Meksykanka zabiera go do domu swojego kochanka gdzieś w meksykańską dżunglę, kiedy ten jest zaledwie chłopcem. Najwięcej czasu spędza pomagając w kuchni, czytając powieści przygodowe oraz nurkując na pobliskiej plaży. Umiejętności wyrabiania ciasta przydadzą mu się później, gdy będzie pracował w kuchni Państwa Rivierów, a dzięki tej znajomości już na stałe wróci do USA.


Jego nietypowość i wyobcowanie podkreślane jest nie tylko przez fakt, że posiadając korzenie w dwóch kulturach, nie przynależy tak naprawdę do żadnej. Wysoki, chudy i o blond włosach wyróżnia się na meksykańskiej ulicy, ale także w Stanach, kiedy nie rozumie języka kolegów z akademii i tematów ich rozmów. Dodatkowo, co pozostaje mniej lub bardziej niewypowiedziane, to kwestia jego seksualności. Z jego pamiętników przytaczanych w książce możemy domyślić się, że jest homoseksualistą. W latach trzydziestych i czterdziestych dwudziestego wieku nie mogło mu być z tym łatwo - szczególnie, gdy jego książki zdobyły popularność i zaczął być obsypywany listami od adoratorek.


Kobiety w jego życiu pojawiały się, ale w roli matki i/lub przyjaciółki. Pierwsza, jego matka, która często matką była tylko z nazwy, szukała szczęścia jako kochanka bogatych i żonatych mężczyzn, w czym syn często bardziej przeszkadzał niż pomagał. Druga, Frida Kahlo, przyjaciółka i powierniczka, która otoczy go opieką i pomoże w trudnych chwilach. I trzecia, ostatnia, sekretarka Violet Brown, która stanie się spadkobierczynią jego zapisków i współnarratorką tej książki.


Oczywiście nie jest to biografia tylko powieść. Sama autorka wyraźnie to zaznacza. Korzystała ona ze źródeł historycznych, ale raczej w odniesieniu do chronologii i budowania świata przedstawionego, a nie do samej osoby głównego bohatera.


Świat Meksyku i Stanów Zjednoczonych okresu Drugiej Wojny i po niej były niezmiernie ciekawe i tak też są w „Odyseji” przedstawione. Podobnie jak powieści Harrisona Shepherda, przybliża nam czasy, które z naszej perspektywy są już tak odległe i obce, jak Majowie i Aztekowie ówczesnym Amerykanom.


W fascynujący sposób opisuje nie tylko protesty na Wyspie Weteranów w Waszyngtonie, ale też pobyt Trockiego w domu Rivierów czy naukę Shepherda w akademii wojskowej.


„Odyseja” jest przede wszystkim historią o poszukiwaniu tożsamości i swojego miejsca na świecie. Podobnie jak w homeryckiej epopei, bohater jest rzucany w różne strony przez wiele lat, zanim będzie mógł wrócić do domu. Oryginalny tytuł powieści brzmi „La Lacuna” czyli jaskinia, „to, co jest ukryte”. Ale czym jest dom dla pisarza w powieści Kingsolver? Który tytuł oddaje lepiej esencję tej historii?


Tego już będziecie się musieli dowiedzieć sami. A ja zachęcam, żebyście po nią sięgnęli i to sprawdzili i zanurzyli się w świat pełen barw i piękna, ale też bólu i tęsknoty.


Autorka: Anna Klata


6 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page