top of page
  • malekz8

"Niezwykle optymistyczna wiadomość" Wojciech Zieliński

Data wydania: 2022-06-28

Data 1. wyd. pol.: 2022-06-28

Liczba stron: 290

Język: polski

Wydawnictwo: Novae Res

ISBN: 9788382198973

Książka pt. „Niezwykle optymistyczna wiadomość” Wojciecha Zielińskiego przykuła moją uwagę okładką, do tego ciekawy opis i tak trafiła w moje ręce. Jednak w trakcie czytania okazała się jak dla mnie dość trudną lekturą, przez którą niestety musiałam przebrnąć.


Główną postacią jest Jarek, pięćdziesięcioletni bibliotekarz, który niestety z przyczyn osobistych musiał zrezygnować z pracy zawodowej. Konieczność opieki nad zniedołężniałym ojcem zmusza go to obecnej sytuacji. Mężczyźni mieszkają razem, jednak ich relacje są dość specyficzne i skomplikowane. Odskocznią od monotonii i szarej rzeczywistości są dla Jarka weekendowe spotkania z Kaśką. Częste wycieczki z Iławy do Olsztyna, w którym kobieta prowadzi swoją kwiaciarnię, wspólne oglądanie seriali, i właściwie można rzecz żadnych innych zainteresowań i pasji. Sporadyczne wyjścia z kolegami ze Środowiskowego Domu Samopomocy, które zwykle kończą się mocnym upojeniem alkoholowym, to można rzec, cała rzeczywistość Jarka.


Fabuła jest nieskomplikowana, całość czyta się wbrew pozorom szybko, duże przerywniki w postaci codziennych smsów Jarka i Kaśki. W pewnym momencie miałam wrażenie, że książka składa się głównie z tych smsów, co było miejscami dość męczące. Fragmenty ustaw aborcyjnych, wcięcia opisów sytuacji , wyrwanych z kontekstu, co muszę przyznać było denerwujące.


Zamysłem autora było zapewne ukazanie zwykłego życia osób z niepełnosprawnościami i jego najbliższej rodziny. Jednak co było dla mnie bardzo niezrozumiałe-dlaczego tak naprawdę Jarek zrezygnował z pracy, skoro jego ojciec świetnie radził sobie podczas jego weekendowych nieobecności. Być może nie odnalazłam w tej książce głębszego sensu.


Z pewnością dość nietypowy pomysł na napisanie dla jednych intrygującej powieści, dla innych zwykłego „pamiętnika” . Zdecydowanie jest to książka mocno realistyczna, w tle której przewija się pandemia, i obecna sytuacja polityczna.


Zachęcam do zasięgnięcia po tę lekturę, gdyż myślę, że znajdzie ona wielu zwolenników.


Wydawnictwu Novae Res dziękuję za możliwość przeczytania i zrecenzowania.


Moja ocena: 5/10.

60 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page