top of page
  • Mary Bycowsky

„Nietypowy mundurowy” Katarzyna Olkowicz
Tytuł: Nietypowy mundurowy. Psy do zadań specjalnych
Autor: Katarzyna Olkowicz
Data wydania: 2021-09-14
Liczba stron: 280
Wydawca: Rebis
ISBN: 9788381883221


„Nietypowy mundurowy” to książka, która oczaruje wszystkich miłośników psów. Poza niezbędnymi informacjami o tym, jakie cechy powinien mieć czworonóg do zadań specjalnych, oraz podstawowymi faktami o sposobie szkolenia, znajdziemy w niej także sylwetki psich (i ludzkich) bohaterów.


Psy służą w różnych jednostkach: policji, wojsku, straży granicznej czy pożarnej. I do każdej z tych ról pożądane są inne psie zachowania. Z książki dowiedziałam się między innymi, że jeden przewodnik może mieć dwa psy. Częstokroć jest tak, że jeden mieszka z nim w domu, natomiast drugi w kojcu w jednostce. Niektóre jednak zwierzaki kompletnie się do takiej alienacji nie nadają i chorują wręcz pozostawione same.


Po krótkim wstępie-wywiadzie, autorka przechodzi do niejakiego przeglądu formacji i przedstawia po kilka psów służących w każdej z nich. Tak jak każdy człowiek jest inny, różnią się między sobą też psy i każdy z nich wymaga nieco innego podejścia w szkoleniu. A trwa ono po kilka miesięcy. Różne służby mają różne ośrodki szkoleniowe, w których opiekun, przewodnik uczy się współpracy z psem.


Nie oszukujmy się, są to w dużej mierze pasjonaci, miłośnicy zwierząt, którzy często mają/mieli swoje prywatne psiaki. Co ciekawe, psy do zadań specjalnych to nie tylko osławione „Czterema pancernymi” i „Psem Cywilem” owczarki niemieckie. Np. w straży granicznej, na Okęciu pracuje biały spaniel.


Publikacja przedstawia wizerunki psów, one są w niej najważniejsze i to one goszczą na licznych, czarno-białych zdjęciach. Przewodnicy są tylko dodatkiem (ale jakże istotnym) do psiego bohaterstwa.


Książka napisana jest lekko. Segregacja ze względu na rodzaj służby tworzy uporządkowany system, w którym poznajemy poszczególne psy. Część z nich biega już za Tęczowym Mostem, gdyż największą wadą psa jest jego krótkie życie.


Autorka stworzyła niejako album z psimi bohaterami, opowiada ich historie językiem bardzo przystępnym. Nieraz dopadnie nas wzruszenie (jak choćby przy fragmentach o psiej emeryturze), niejednokrotnie też sie uśmiechniemy. „Nietypowy mundurowy” to książka-must have dla każdego psiarza. Idealny pomysł na prezent dla właściciela czy to rasowego olbrzyma, czy małego kundelka.


Dodatkowo, na tyle okładki znajdziemy informację, że 1 zł ze sprzedaży każdego egzemplarza zasili konto Stowarzyszenia „Zakątek Weteranów”. Cel więc jest szczytny, a przyjemność z lektury ogromna, dlatego szczerze polecam.


14 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page