top of page
  • Zdjęcie autoraBookhunter

NASZ PATRONAT - "Dziewczyna o perłowych włosach" Anna ŁacinaTytuł: Dziewczyna o perłowych włosach
Autorka: Anna Łacina
Data wydania: 2021-11-03
Liczba stron: 500
Wydawca: Wydawnictwo Zysk i S-ka
ISBN: 9788382023770


Pióro Anny Łaciny znam i cenię od czasu, gdy przeczytałam Niebo nad pustynią. Przez moje ręce przewinęło się jeszcze kilka powieści tej pisarki i zawsze były to historie niezwykle mądre, opisujące nietypowe problemy, poruszające istotne kwestie. W Dziewczynie o perłowych włosach pisarka postanowiła poruszyć temat zaginięć.


Życie Sylwii i Zuzanny toczy się swoim uporządkowanym rytmem. Dziewczęta mieszkają z niepełnosprawną babcią, tatą i psem. Sylwia ma chłopaka, w którym jest zakochana po uszy. Dziewczyny, jak to rodzeństwo, nie zawsze się dogadują. Są trochę jak ogień i woda. Ich życie zmienia się diametralnie, gdy pewnego poranka ich tata wychodzi na spacer z psem i z tego spaceru już nie wraca.


Właściwie już od początku czuć niepokój, narastające napięcie związane ze strachem o bliską osobę. Swoją drogą takie mam spostrzeżenie, że Anna Łacina w taki sposób ukazuje charaktery stworzonych przez siebie postaci. Ukazuje ich w niezwykłych, bardzo nietypowych momentach. Chwilach, gdy wszystko się wali muszą stawić czoła zupełnie niecodziennej sytuacji. Tak jest w tej powieści i tak było chociażby w Kradzionych różach. Dzięki temu poznajemy charakter dwóch sióstr, głównych bohaterek: Sylwii i Zuzanny. To one mierzą się ze swoimi słabościami, one pokazują w jak różny sposób można doświadczać swego rodzaju żałoby po utracie kogoś. One pokazują jak ciężko jest żyć nieustannie na kogoś czekając, nieustannie licząc na dobre słowo, na informację, która sprawi, że ich życie wróci na dawne tory.


Anna łacina poruszyła w swojej powieści temat niecodzienny, niezwykle trudny i ważny. Okazuje się bowiem, że w naszym kraju rocznie uznaje się około 20 000 osób za zaginione. Skala jest więc porażająca. Niemal na każdym kroku można spotkać się z ogłoszeniami dotyczącymi poszukiwań osób zaginionych przed laty, przed miesiącem, kilka dni wcześniej. Bliscy pozostają w zawieszeniu licząc na cud. Na takowy liczą też bohaterki naszej powieści i ich otoczenie. Przyznam, że na mnie największe wrażenie zrobiła reakcja otoczenia dziewczyn po zaginięciu ich ojca. Spotkały się zarówno z zupełnym brakiem wrażliwości na to, co się wydarzyło, jak również z duża dozą wsparcia.


Autorka po raz kolejny stworzyła powieść niezapomnianą, pozostającą na długo w pamięci, stanowiącą podwaliny do głębszych przemyśleń. To historia o uczuciach, o dorastaniu w przyspieszonym tempie, o zmianie planów na życie. To wielowątkowa proza po brzegi wypełniona emocjami.Monika Ryk

8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page