top of page
  • Aga K.

"Nagie posągi, brzuchaci gladiatorzy i słonie bojowe" Garrett Ryan


tytuł: "Nagie posągi, brzuchaci gladiatorzy i słonie bojowe"
tytuł oryginału: "Naked Statues, Fat Gladiators, and War Elephants"
autor: Garrett Ryan
tłumaczenie: Tomasz Hornowski
data wydania: 2023-02-21
wydawca: Dom Wydawniczy Rebis
liczba stron: 336
ISBN: 978-83-8188-686-4


Lubię poznawać historię, ale niekoniecznie tę polityczną, której uczą w szkołach - pełną dat, wielkich bitew, królów, polityków czy generałów. Wolę czytać i słuchać o zwykłych ludziach, o tym jak im się żyło setki lat temu, jak wyglądali, co jedli, w co wierzyli etc. Z przyjemnością więc sięgnęłam po książkę o bardzo intrygującym tytule: "Nagie posągi, brzuchaci gladiatorzy i słonie bojowe" Garretta Ryana, która zapowiadała się na publikację właśnie w takich klimatach. Czy spełniła moje oczekiwania? O tym za chwilę :).


Książka ta składa się z rozdziałów wyjaśniających różne zagadnienia, a zaczyna się od konkretnych pytań dotyczących życia starożytnych Rzymian i Greków. Każdy rozdział odpowiada na pytania, które prawdopodobnie większość chciałaby zadać, ale też na takie, które mogłyby nam nie przyjść do głowy. Zagadnienia omawiane w książce są konkretne i tak też autor na nie opowiada, choć jak dla mnie, często nie do końca wyczerpuje temat.


Można powiedzieć, że to taka historia społeczna i historia życia codziennego starożytnych Rzymian i Greków w pigułce. Jak wspomniałam, każdy rozdział to odpowiedź na jedno pytanie. Dotyczą one zagadnień związanych z życiem codziennym - co jedli, ile zarabiali, jak wyglądali, jak się ubierali i dbali o higienę etc., ze społeczeństwem - grupy społeczne i zależności między nimi, jak również z wierzeniami - mamy co nieco o mitach, magii i nie tylko. Autor porusza też tematykę czasu wolnego i sportu, jak również wojny i polityki, a także opowiada o tym, jakie pozostało dziedzictwo po starożytnych Grekach i Rzymianach. Poza tym książka ma dodatek, w którym autor streszcza historię świata antycznego.


To przyjemna w odbiorze publikacja popularnonaukowa, która może zachęcić do dalszych poszukiwań w dziedzinie starożytności, zwłaszcza jeśli chodzi o historię życia codziennego, która często bywa pomijana w szkole, a dla laika bywa przecież ciekawsza niż ta polityczna czy społeczna. Autor zadbał też o sporo liczne przypisy, które wyjaśniają nieco poszczególne zagadnienia, a także o bardzo rozbudowaną bibliografię, która może zainteresować osoby chcące bardziej zagłębić się w opowiadane przez autora tematy.

Pan Ryan pisze lekko, prosto, mam wrażenie, że specjalnie upraszcza, jakby chciał opowiedzieć o historii osobom będącym kompletnymi laikami w tej tematyce. Widać u niego zacięcie gawędziarskie, a jego książka jest nie tylko fascynująca i pełna ciekawostek, ale też doprawiona przyjemną dawką humoru, dzięki czemu jest niewymagająca i lekka w odbiorze. Najlepiej jednak dawkować sobie tę publikację po trochu - po rozdziale czy dwóch, zamiast czytać całość za jednym razem.

Cóż mogę jeszcze powiedzieć? "Nagie posągi, brzuchaci gladiatorzy i słonie bojowe" to interesujące wprowadzenie w świat starożytny, tak nam daleki, nie do końca znany. Ta bogato ilustrowana, pełna informacji, ciekawostek i anegdot, a przy tym krótka i zwięzła publikacja, może nie tylko zapewnić rozrywkę i szczyptę wiedzy, ale też zachęcić do własnych poszukiwań i kolejnych lektur w tej tematyce. Polecam, zwłaszcza tym, którzy nie są z historią za pan brat ;).

Recenzja powstała we współpracy z Domem Wydawniczym Rebis - serdecznie dziękuję za egzemplarz tej interesującej książki.


66 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page