top of page
 • Zdjęcie autoraErvi

"Miejscy szpiedzy. Miasto świateł" James Ponti


Tytuł: Miasto świateł. Szpiedzy 
Seria: Szpiedzy 
Autor: Ponti James 
Tłumaczenie: Makowska Kaja 
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dwukropek 
Język wydania: polski 
Język oryginału: angielski 
 Liczba stron: 384 
Numer wydania: I 
Data premiery: 2020-10-14 F
Indeks: 36238750


"Miejscy szpiedzy" to jedna z książek detektywistycznych DWUKROPKA. Jej fabuła opowiada o dwunastoletniej Sarze Martinez, która włamała się do nowojorskiego systemu wymiaru sprawiedliwości, aby ujawnić, że jej rodzice zastępczy to światowi oszuści. Jej postępek zamiast

uznania spotkał się z naganą w wyniku czego nastolatka trafiła do aresztu dla młodocianych. Przed uniknięciem kary ratuje ją propozycja dołączenia do grupy młodych szpiegów, którzy mają zmierzyć z tają organizacją, która zagraża światu.


Do wspomnianej grupy należy piątka nieletnich: piętnastoletni Salomon - Rio, czternastoletnia Olivia - Sindney, trzynastoletnia Amita/Kat oraz dwunastoletni Jao. Teraz do tej czwórki ma dołączyć Sara, która otrzymuje pseudonim Brooklyn. Nastolatkowie poza zwykłą codziennością doskonalą się w szpiegowskim rzemiośle, dzięki czemu swoim sprytem i inteligencją niejednokrotnie przewyższają dorosłych. Teraz czeka ich ważna, skomplikowana i niebezpieczna misja, podczas której będą musieli wykazać się sprytem i odwagą. Każdy z nich jest inny, każdy wyróżniają inne cechy, wyjątkowe umiejętności ale i wady. Wyróżniają się spośród siebie i wzajemnie uzupełniają, tworząc zgraną paczkę. Oczywiście w książce nie brakuje typów spod ciemnej gwiazdy i mrocznych charakterów z którymi przyjdzie się im zmierzyć.


Akcja powieści rozgrywa się w kilku państwach świata, rozdziały są krótkie, bogate w zagadki, tajemnice, akcje oraz wątki obyczajowe jak szpiegowski fach, rodzinne problemy, dylematy, codzienność i zmagania z nią. Całość uatrakcyjnia obecnością prawdziwych budynków służb specjalnych różnych krajów. Nie brakuje także wątków kulturowych. Autor nie boi się poruszać trudnych tematów np. problemy wieku nastoletniego, rozbitych rodzin, patologii, barku zainteresowania dzieckiem, nieśmiałość, strachu, itp. co wyszło mu to całkiem dobrze.


Całość stanowi dość przyjemną powieść detektywistyczno-szpiegowska w której w której nie zabraknie akcji, tajemnic, zagadek, życiowych i detektywistycznych ciekawostek ale i przesłania Książka może wciągnąć i spodobać się szerszemu gronu odbiorców, niż Ci do których jest kierowana. Całość może wciągnąć i patrząc na przeróżne opinie wciąga a także fascynuje. Warto jest mieć ją na uwadze.
18 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page