top of page
  • mkcelinska

Londyńczycy. Miasto i ludzie - Craig Taylor


Wydawnictwo: Znak Literanova
Tytuł oryginału: Londoners
Data wydania: 2023-05-17
Data 1. wydania: 2012-07-05
Liczba stron: 416
ISBN: 9788324083961
Chciałem znaleźć ludzi, którzy śnili o Londynie, zmagali się z Londynem, zostali przez niego nagrodzeni albo skrzywdzeni. Ludzi, którzy spędzili w nim jeden dzień i wzięli nogi za pas. Ludzi, którzy nigdy nie wyjechali. A może również takich, którzy na co dzień zajmowali się miejskimi sprawami, wprawiali to miasto w ruch.
Co może łączyć właściciela galerii sztuki, krematora, pracownicę klubu nocnego i hydrauliczkę?
To oni, wspólnie z milionami innych ludzi, tworzą jedno z największych miast świata. Dla jednych Londyn jest tylko tłem opowieści, dla innych – głównym bohaterem.
Tylko dzięki tej książce można dowiedzieć się, jak wygląda casting na głos londyńskiego metra, gdzie kupują peruki brytyjscy adwokaci i jakie najskrytsze fantazje spełnia kobieta pracująca jako domina.
Książka autora bestsellerowych Nowojorczyków.
Żywy kolaż dni i nocy spędzanych w Londynie.


Autor w bardzo interesującym wstępie opisuje swoje trudne pierwsze kroki w Londynie i wyjaśnia powody, dla których poświęcił tyle czasu na rozmowy z ludźmi, "którzy marzyli o Londynie, którzy borykali się z nim, zostali nagrodzeni lub skrzywdzeni przez to miasto." Ci, którzy na zawsze związali się z nim i ci, którzy opuścili go z ulgą. Książka to przewodnik dla nas, który pokazuje, jak Londyn wygląda z różnych perspektyw – historie osób o różnych narodowościach, kolorze skóry, społecznej pozycji, zawodach, orientacji seksualnej, ale także oczekiwaniach. Dzieląc ich opowieści na tematyczne grupy, kreśli subiektywny i "przemijający obraz Londynu tutaj i teraz". Chcielibyście zobaczyć, jak prezentuje się życie w Londynie od wewnątrz? A może interesują was nieznane zakamarki tego specyficznego i kolorowego miejsca? W takim razie "Londyńczycy" stanowią inspirującą publikację. Craig Taylor, za pośrednictwem rozmów z mieszkańcami tego wielokulturowego imperium, rysuje egzystencję i możliwości zarobkowania, przyjemności i trudy życia w mieście. Bohaterowie opowiadają o przyczynach osiedlenia się w stolicy Anglii, jej mrocznych zakamarkach. Kwestie ukrywane pod dywanem są tutaj poruszane. Znajduje się tu wiele stereotypów dotyczących osób zamieszkujących Wielką Brytanię, odniesień do industrializacji, kapitalizmu, imperializmu i opieki zdrowotnej. Postacie pochodzą z różnych warstw społecznych, mają różne orientacje seksualne, potrzeby i oczekiwania wobec Londynu, co daje szerszy ogląd na funkcjonowanie miasta i zmiany, jakie zaszły w jego centrum na przestrzeni lat. Dla emigrantki z Ugandy, uciekającej przed prześladowaniami, Londyn jawi się jako ogromny, pełen pułapek labirynt, podczas gdy dla przybysza z Ameryki wszystko tutaj jest "znacznie bardziej skompaktowane" w porównaniu do rozległych przestrzeni Wirginii. Powitanie z Londynem także różni się. Niektórzy rozpoczynają od zwiedzania galerii i muzeów, podczas gdy inni zaczynają od jedzenia w miejscach dla bezdomnych i siedzenia na ławce w parku zamiast w łóżku. Większość jednak zgodziłaby się z tym, że "Londyn różni się od reszty Europy. Tutaj daje ci skrzydła, abyś mógł wznieść się wyżej."


Bardzo podoba mi się różnorodność rozmówców, dzięki którym możemy poznać Londyn ze wszystkich możliwych stron. Spotkamy bezdomnego i burżuja, mieszczanina wielkiego miasta i tych, których można obserwować z siodełka roweru. Wygląda on inaczej z perspektywy rzeczy, które codziennie trafiają do Biura Rzeczy Znalezionych i pokrywają się wieloletnią warstwą kurzu. "Mamy parasole. Mamy przechył, żelazko, sztuczne szczęki, strój goryla. Jest tam antena satelitarna. Chcesz zobaczyć lisa? Na górze mamy także suknię druhny. W zeszłym tygodniu jedna pani przyszła odebrać swoją floggerkę. To raczej do zabaw erotycznych." Ta publikacja stanowi swoisty przegląd sytuacji opisujący Londyn z perspektywy jego mieszkańców, ale także portretujący samych ludzi - ich podejście do świata, przekonania i pragnienia. Odkryjecie różne metody, którymi nielegalnie przedostają się do Wielkiej Brytanii uchodźcy, jak wygląda zatrudnienie w Londynie i jakie nietypowe stanowiska można objąć. Poznacie pierwsze wrażenia bohaterów z pobytu w tym miejscu, doświadczycie podróżowania po mieście, miłości, kulinariów i rozrywek, które czekają na mieszkańców. Tak, to książka o Londynie, ale to, co w niej najlepsze, to fakt, że zawiera wiele ciekawostek i informacji zupełnie niewiążących się z tym miastem. Jest to w gruncie rzeczy przewodnik w innej formie, w której odkryjecie wiele o nieoczywistych miejscach.


Craig Taylor i Peter Thomas wracają z hali targowej, mając ze sobą zamówione produkty starannie poukładane w skrzyniach, które mają trafić do klientów. Na dostawę czeka Adam Byatt, szef kuchni w swojej własnej restauracji. Kiedy zaczynał swoją karierę, żywił się codziennie espresso, czekoladkami Mars, mięsnymi placuszkami i fasolką z puszki. Najbardziej interesujące fragmenty dotyczą mody, natury, architektury i nocnego życia. Londyn zatłoczony ludźmi na chodnikach jest zupełnie inny od tego, który ukazuje się spomiędzy chmur i prezentuje piękną panoramę pasażerom samolotu podczas lądowania, a także od tego, który jest widziany z grzbietu konia podczas służby reprezentacyjnej. Ktoś mówi: "Najlepsze w Londynie to różnorodność pochodzenia. Moi rodzice przyjechali stąd z południowej Irlandii. Niektórzy moi znajomi przyjechali z Paryża podczas wojny, inni są Żydami z Rosji, którzy przenieśli się tu przed wojną.


Okazuje się, że znajomość topografii jest bardzo przydatna i ułatwia poruszanie się po mieście. Dla wielu Londyn wydaje się być miejscem darmowych przyjemności cielesnych, dla innych stanowi szansę na wydostanie się z biedy, część pragnie uciec stamtąd, inni sprzątają bałagan pozostawiony przez turystów, który gromadzi się nieubłaganie w okolicach dworca. Inni zgromadzili fortuny, narzekając na system edukacji, niektórzy ratują życie ludzi, a jeszcze inni zajmują się godnym pochówkiem.


Bardzo polecam tę książkę, szczególnie, gdy planujecie podróż do Londynu.


Moja ocena: 10/10

58 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page