top of page
  • Aga K.

"Królowa Margot" Aleksander Dumastytuł: "Królowa Margot"
tytuł oryginału: "La Reine Margot"
autor: Aleksander Dumas (ojciec)
wydawca: Wydawnictwo MG
data wydania: 2022-06-15
liczba stron: 704
ISBN: 978-83-7779-816-4

"Królowa Margot" to chyba jedna z najbardziej znanych powieści Aleksandra Dumasa (ojca), zaliczana do klasyki literatury. To pierwszy tom Trylogii o Walezjuszach, powieść, która opowiada o początkach końca dynastii Walezjuszów. Trudno ją zaklasyfikować do jednego gatunku, to powieść historyczna, ale też przygodowa, można ją też zaliczyć do tak zwanych powieści "płaszcza i szpady".


Cała opowieść zaczyna się w 1572 roku, od wesela króla Nawarry Henryka z Małgorzata de Valois, siostrą króla Francji, tytułową Margot. Ma to być teoretycznie początek godzenia się katolików i hugenotów (protestantów), jednak nadchodząca niedługo po zaślubinach tzw. noc świętego Bartłomieja, pokazuje, że to pogodzenie było tylko fikcją. Zaczyna się czas intryg, nienawiści, wielkiej polityki, ale też miłości i niespodziewanych zwrotów akcji.


To nie było moje pierwsze spotkanie z tą bardzo obszerną powieścią. Czytałam ją wiele lat temu, jeszcze jako nastolatka i wtedy zrobiła na mnie wrażenie swoją wielowątkowością, tymi wszystkimi spiskami i intrygami. Teraz, kiedy wróciłam do niej jako osoba dorosła, zauważam bardziej wątki polityczne i społeczno-obyczajowe oraz barwność postaci. Te wszystkie walki o władzę, sojusze, układy, ale też zdrady, zasadzki i niecne zamiary, trucicielstwo, a do tego Noc świętego Bartłomieja i jej konsekwencje - nagły wybuch żądzy śmierci, a wreszcie miłość i namiętność, która może okazać się zgubna...


Wbrew tytułowi, główną bohaterką tej powieści nie jest Małgorzata Walezjuszka, zwana Margot. Owszem, jest ważna dla całej akcji, ale poza nią są jeszcze inni równie ważni i w sumie próżno szukać tu w ogóle jednej, takiej wiodącej postaci. Powiedziałabym, że tak naprawdę główną bohaterką tej książki jest Francja i te gwałtowne przemiany polityczne, jakich doświadczyła w drugiej połowy XVI wieku.


Poza Margot, mamy w tej historii całą plejadę różnych postaci historycznych - od jej świeżo poślubionego męża, Henryk, król Nawarry, przez jej rodzinę: brata, króla Karola IX, matkę, Katarzynę Medycejską - podstępną trucicielkę i intrygantkę, drugiego brata, Franciszka d'Alencon, który pała do naszej bohaterki kazirodczym uczuciem, a przy tym ma swoje ambicje - chce zdobyć władzę. Towarzyszy im cała plejada bohaterów pobocznych, którzy również mają swoją rolę w tej opowieści. Autor oczywiście dodał trochę życia do suchych faktów historycznych z tamtych czasów - pokoloryzował i trochę pozmieniał losy postaci znanych z kart francuskiej historii, ale dzięki temu nadał jej nieco barw i spowodował, że opowieść jest po prostu ciekawsza.


Całość opisana jest przystępnie (a może to też kwestia pracy tłumacza), a przy tym dość dynamiczna, z odrobiną ironii i humoru, dzięki czemu mimo dużej objętości czyta się ją całkiem dobrze. Chwilami mogą drażnić nieco napuszone dialogi, ale na dłuższą metę nie przeszkadzały mi one w odbiorze tej powieści, podobnie jak pewne dłużyzny, które pojawiały się w międzyczasie. Czytałam kiedyś opinie, że język tej powieści jest dość trudny. Być może dla osób nieprzyzwyczajonych do powieści historycznych może być on wyzwaniem, ale jak ktoś zna takie klimaty, to nie powinien mieć problemów ze zrozumieniem tej historii.


"Królowa Margot" może być interesującą lekturą dla fanów powieści historycznych, pełnych intryg i gier politycznych, ale też niepozbawionych wątków obyczajowych i miłości w jej różnych odcieniach. To powieść, która dodaje nieco życia historii Francji, pokazuje w sposób przystępny powolny upadek dynastii Walezjuszów i przemiany z nim związane. Na pewno nie jest to książka, którą można przeczytać w weekend, ale kiedy po tych kilkunastu dniach ją wreszcie przeczytałam, miałam poczucie satysfakcji z przeczytania dobrej (choć nie pozbawionej wad) powieści. Polecam :)


56 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page