top of page
  • Zdjęcie autoraBookhunter

Jak wychować dziecko na fajnego człowieka - Kaija Puura

Tytuł: Jak wychować dziecko na fajnego człowieka

Autorka: Kaija Puura

Tytuł oryginału: Näin kasvatat lasestasi mukavan aikuisen

Tłumaczenie: Katarzyna Aniszewska

Wydawca: Luna

Data premiery: 2023-01-12

Liczba stron: 216

ISBN: 9788367510288
Czy dla każdego fajny człowiek oznacza to samo? Czy da się zdefiniować bycie fajnym i wepchnąć takie wyrażenie w schemat?Moim zdaniem zdecydowanie nie, więc po poradnik Kaiji Puury sięgnęłam z przekory, bo prawdę mówiąc, ten tytuł mnie zdenerwował. Jakie było moje zaskoczenie, gdy ta książka okazała się świetnym drogowskazem, najbardziej merytoryczną wskazówką dla rodziców z jaką miałam okazję kiedykolwiek się spotkać.


Całe szczęście Puura już na wstępnie określa, co według niej znaczy fajny. Mówi o tym, że większość rodziców chce, by ich dziecko wyrosło na mądrą i empatyczną osobę, a ona pragnie pokazać jak uzyskać taki cel nie powielając błędów naszych rodziców, na czym niestety często się łapiemy.


Przede wszystkim autorka nie przywołuje jedynie suchych faktów i nie daje na nie niejasnych i mglistych odpowiedzi. W książce ukazane są sytuacje wzięte z życia i krok po kroku wyjaśniane zostało jak takie rozwiązywać różne problemy, by nie urazić dziecka i by mogło znaleźć w rodzicu oparcie, jakim ten powinien być.

Wszystkie opisane sytuacje i ich rozwiązania pokazują, że dziecko należy szanować, nigdy nie wyśmiewać jego emocji, starać się wybrnąć z trudnych sytuacji z poszanowaniem jego uczuć. To podejście, które staram się stosować będąc mamą, chociaż nie zawsze jest łatwe. Kaija Puura wskazuje, że stosowanie wskazanych przez nią rozwiązań wielu osobom otwiera oczy, chociaż jest często pracochłonne i wymaga poskromienia wielu negatywnych emocji, jakie rodzą w naszej głowie pewne zachowania.


Wydaje mi się, że książka będzie jedną z częściej przeze mnie czytanych, a z proponowanych a niej rozwiązań pewnie nie raz jeszcze skorzystam.


74 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page