top of page
  • Zdjęcie autoraBookhunter

Grecka mozaika - Hanna Cygler


Tytuł: Grecka mozaika

Autorka: Hanna Cygler

Data wydania: 2022-09-28

Liczba stron: 360

Wydawca: Wydawnictwo Luna

ISBN: 9788367406079Grecka mozaika to kolejne po Kolorze bursztynu wznowienie wydawanych parę lat temu powieści Hanny Cygler. Osobiście bardzo się z tych wznowień cieszę, bo o ile znam cykle historyczne autorki i bardzo je lubię, o tyle do tej pory nie miałam okazji poznać napisanych przez nią opowieści, których czas akcji osadzony został w bardziej współczesnym świecie.


Fabuła Greckiej mozaiki sięga czasów II wojny światowej. Razem z pewną rodziną wędrujemy na polskie ziemie, gdzie wysiedleni zostało greccy komuniści. Bieszczady stały się dla nich nie tylko schronieniem lecz również przekleństwem. Mamy okazję obserwować tragiczne wydarzenia, jakie dotknęły tę rodzinę przez lata, bowiem mamy okazję zwiedzać z bohaterami różne zakątki Polski, Londyn czy Nowy Jork.


W książce splatają się dwie linie fabularne: współczesna, gdzie akcja dzieje się na Korfu w 2010 roku i druga, ukazująca losy rodziny Jannisa przez dekady. Obie jednak łączą się ze sobą dając odpowiedź na kilka tajemniczych elementów ukrytych w tej opowieści.

Z ciekawością zatapiałam się w losy bohaterów, chociaż z żadnym z nich nie poczułam specjalnej więzi. Ich problemy i emocje nakreślone zostały bardzo realnie, a mnie przyszło śledzić ich wzloty i upadki, przelotne miłostki i lokatę uczuć na całe życie. Dzięki losom tej greckiej rodziny mamy okazję obserwować w tle przemiany zachodzące w naszym kraju.


Grecka mozaika to powieść bardzo przyjemna i wciągająca. Gdy się ją zacznie, ciężko ją odłożyć. To idealna pozycja dla wielbicieli sag rodzinnych i rodzimej literatury obyczajowej.76 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page