top of page
  • Mary Bycowsky

„Fascynacja” Adrian BednarekTytuł: Fascynacja
Autor: Adrian Bednarek
Data wydania: 2021-06-02
Liczba stron: 470
Wydawca: Novae Res
ISBN: 9788382190878


„Fascynacja” to kolejna, trzecia już książka o Oskarze Blajerze. Jeśli czytaliście poprzednie: „Inspirację” i „ Obsesję” wiecie, czego się po autorze spodziewać. Jeżeli ma to być Wasze pierwsze spotkanie z Adrianem Bednarkiem, polecam zapoznać się z wcześniejszymi częściami serii, aby mieć pełen obraz wydarzeń.


Blajer żyje na fali sukcesu swojej serii książek i dorobił się nawet serialu na ich podstawie. Ów twór medialny również stał się popularny i wkrótce ma powstać drugi sezon. Gwiazdą jest nieznana dotąd z większych ról aktoreczka. Zupełnie niepodobna do Luizy… jednak obiektywnie ładna.


Oskar niepokoi się już w momencie, gdy agent wzywa go na niespodziewane spotkanie, które okazuje się rozmową z policją z wydziału terroru kryminalnego. Dorota, odtwórczyni głównej roli w serialu została brutalnie zamordowana. Sprawca upozorował zbrodnię dokładnie tak, jak opisał mord w swojej książce Blajer. Kim jest naśladowca? Czy ma coś wspólnego z Oskarem?


Kolejne spotkanie z Blajerem szczerze mówiąc zaczęło mnie już delikatnie męczyć. Niby tempo akcji jest dobre, autor stara się zaskakiwać, jednak… ileż razy można słuchać tej samej płyty? Znów mamy dobrze nam znanego psychopatę, który więzi niewolnice, morduje, na zimno kalkuluje, co mu się opłaca. Jest bezwzględny i chory do szpiku kości.


Z drugiej jednak strony, jeśli podobały się Wam dwie pierwsze części, może to być dla Was samograj, gdyż atmosfera jest wielce zbliżona, żeby nie powiedzieć identyczna, jak wcześniej.


Wydaje mi się, że za jakiś czas wydawnictwo pokusi się o wydanie zbiorcze wszystkich tomów. Należy przy tym zaznaczyć, że doceniam kunszt autora i jego strategię pisania. Pomysł chwycił, wszystkie książki są na podobnym - wysokim poziomie, czemu wiec nie pociągnąć opowieści dalej.


Znów jest brutalnie, z jak najobrzydliwszymi szczegółami, a wiec wrażliwcom odradzam. Ba! Odradzam nawet czytanie po zjedzeniu obfitszego posiłku.


„Fascynacja” to blisko sześćset stron bardzo mocnego thrillera. O niesztampowym bohaterze, trochę renegacie, trochę samotnym łowcy, a trochę o wielce inteligentnym psycholu. Byli już tacy w literaturze i filmie i byli lubiani. Paradoksalnie mimo budzących grozę czynów Oscara, dzięki Bednarkowi, zaczynamy i tę postać lubić. Zwykła sympatia do złoczyńcy czy już syndrom sztokholmski? Musicie przekonać się sami.


To duszny, mroczny thriller, wiec nastawcie się na literaturę wagi ciężkiej. Plus za korespondującą z poprzednimi okładkę.

17 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page